کتاب‌فروشان لوگر در آرزوی بازگشت دختران به مکاتب

۸صبح، لوگر

با بسته ماندن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم، شماری از کتاب‌فروشان در ولایت لوگر می‌‌گویند که فروش کتاب در این ولایت به‌شکل بی‌‌پیشینه‌ای کاهش یافته است. کتاب‌فروشان در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر، می‌گویند که پیش از حاکمیت طالبان بیشتر مشتریان‌شان را دختران دانش‌آموز تشکیل می‌دادند.

میرزامحمد (نام مستعار)، فروشنده کتاب در لوگر، گفت که کار خرید و فروش کتاب در این ولایت بسیار خراب شده است. وی افزود: «من ۱۱ سال می‌شود که دکان قرطاسیه دارم و خرید و فروش کتاب را می‌کنم. در گذشته کار‌وکاسبی ما در دکان خوب بود و یک لقمه روزی حلال برای فامیل پیدا می‌شد، ولی حالا باور بکنید از دست بی‌بازاری حتا نان روزانه یک یا دو نفر در دکان پیدا نمی‌شود.»

عبدالله‌ خان، یکی دیگر از کتاب‌فروشان شهر پل‌علم است. وی گفت که در گذشته روزانه کتاب‌های مختلف ساینسی، علوم دینی و کتاب‌های اشعار را می‌فروخت، ولی حالا مشتریانش انگشت‌شمار شده‌اند. این کتاب‌فروش از طالبان خواست که هرچه عاجل دروازه‌های مکاتب را به روی دختران دانش‌آموز بالاتر از ششم بازگشایی کنند. به گفته وی، بیشتر مشتریانش در گذشته دختران دانش‌آموز بودند.

واحد (نام مستعار)، یکی دیگر از فروشنده‌گان کتاب در لوگر است. وی گفت که اگر وضعیت به همین‌گونه ادامه پیدا کند، ممکن تمام کتاب‌فروشان در این ولایت از فعالیت باز بمانند.

به باور این کتاب‌فروشان، همان‌گونه که اقتصادی کشور سقوط کرده است، کار بیشتر کتاب‌فروشان هم در آستانه ورشکسته‌گی است.

در همین حال شماری از دانشجویان و دانش‌آموزان در لوگر می‌گویند که وضعیت بد اقتصادی سبب شده است تا آنان حتا یک کتاب خریده نتوانند. شمس‌الحق، دانشجوی سال دوم رشته حقوق در ولایت لوگر است. وی کتاب را بهترین دوست و رهنما برای جوانان و نوجوانان دانست و گفت که وضعیت بد اقتصادی سبب شده است که این سنین افراد از کتاب بیشتر فاصله بگیرند. این دانشجو نیز به خاطر وضعیت بد اقتصادی تصمیم دارد که تحصیلات عالی‌اش را ترک کند. وی گفت که ناچار است برای کار کردن به یکی از کشورهای همسایه برود.

در همین حال مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت لوگر اما می‌گویند که شماری از جوانان علاقه‌مند به کتاب و مطالعه در این ولایت افزایش یافته است. آنان خاطرنشان می‌سازند که نسبت به سال گذشته علاقه‌مندان کتاب و مطالعه در کتاب‌خانه عامه این ولایت افزایش یافته است. حدود نه ماه می‌شود که طالبان دوباره به قدرت برگشته‌اند. طالبان از زمان حاکمیت خود تا کنون محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع کرده‌اند. در حال حاضر زنان اجازه کار در بیرون از خانه را ندارند و همچنان به دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم تا هنوز حق رفتن به مکتب را نداده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا