لاک امنیتی مشاور رییس جمهور باعث رنج صد خانواده در کابل شد

عبدالاحمد حسینی

شماری از باشنده‌گان سرک اول قلعه فتح‌الله در شهر کابل از نصب دیوارهای سمنتی توسط ابراهیم الکوزی، مشاور رییس جمهور در امور حل منازعات، ابراز نارضایتی می‌کنند. باشنده‌گان این محل می‌گویند که سرک عمومی، محل عبور و مرور شهروندان است و مقامات دولتی نباید به بهانه‌ تامین امنیت خودشان، روند عادی زنده‌گی ده‌ها خانواده را مختل سازند.

این سرک زمانی مسدود شد که آقای الکوزی به عنوان نامزد ریاست جمهوری افغانستان مطرح بود. پس از پایان انتخابات با وصف آن‌که شماری از باشنده‌گان این سرک، خواستار بازگشایی آن شدند اما با تقرر آقای ابراهیم الکوزی به عنوان مشاور رییس‌ جمهور، این سرک هم‌چنان مسدود باقی مانده است. در همین حال ابراهیم الکوزی مشاور رئیس‌جمهور غنی در امور حل منازعات به روزنامه ۸صبح گفته است که مسدود بودن این سرک منجر به کاهش تهدیدات امنیتی برای او و باشنده‌گان این سرک شده است.

با وجودی ‌که نهادهای امنیتی و شهرداری کابل بارها از برداشتن دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی از سطح شهر کابل به مردم اطیمنان داده‌اند، اما اکنون دیده می‌شود نه تنها این موانع برداشته نشده، بلکه افزایش نیز یافته است. شماری از باشنده‌گان شهر کابل از نصب این دیوارها در جاده‌های عمومی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که موانع امنیتی و دیوارهای سمنتی نمی‌تواند جلو حملات دشمن را بگیرد، از این رو مقام‌های بلند‌پایه حکومتی نباید از این دیوارها در جاده‌های عمومی کار بگیرند و سرک را به روی شهروندان مسدود کنند. باشنده‌گان کابل، به ویژه باشنده‌گان ناحیه قلعه فتح‌الله، شهرداری کابل و وزارت امور داخله را در برابر مقام‌های بلند‌پایه حکومتی ناتوان می‌دانند و می‌گویند به ‌رغم‌ این‌که بارها این نهادها از برداشتن موانع امنیتی و دیوارهای سمنتی سخن گفته‌‌اند، اما اکنون دیده می‌شود که نتوانسته‌اند به این قول‌شان عمل کنند. آن‌ها بار دیگر از وزارت امور داخله خواستند که این موانع و دیوارهای سمنتی را از جاده‌ها بردارند تا مشکلات ترافیکی مردم حل شود. در همین حال شهرداری کابل می‌گوید که روی یک پلان کار می‌کنند که براساس آن به مقام‌ها مکلف‌اند را‌ه‌ها را باز و دیوارهای سمنتی را در داخل حویلی‌شان جابه‌جا کنند.

باشنده‌گان کابل به ویژه باشنده‌گان ناحیه قلعه فتح‌الله در تماس با روزنامه ۸صبح از افزایش نصب دیوارهای سمنتی در سطح شهر انتقاد کرده می‌گویند که موجودیت این دیوارها سبب مشکلات ترافیکی در سطح شهر شده و برای آنان مشکلات زیادی خلق کرده است. محمدعمر، باشنده‌ شهر کابل است. او در مورد مشکلات ایجاد شده توسط دیوارهای سمنتی می‌گوید که تأمین امنیت نیاز به دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی ندارد، بلکه نیاز است که نهادهای امنیتی یک راهکار بسنجند تا مقامات از دیوارهای امنیتی استفاده نکنند. وی تصریح کرد، جدا از این‌که دیوارهای سمنتی سیمای شهر را نظامی ساخته، سبب مشکلات ترافیکی برای باشنده‌گان شهر کابل نیز شده است. او به عنوان نمونه به سرک اول قلعه فتح‌الله در ناحیه دهم اشاره کرد و گفت که این سرک توسط «ابراهیم الکوزی» مشاور رییس جمهور در امور حل منازعه، مسدود شده و باشنده‌گان در رفت‌و‌آمد از این سرک با مشکل روبه‌رو اند. وی گفت که در این کوچه ده‌ها خانواده زنده‌گی می‌کنند و آقای الکوزی بدون در نظر گرفتن مشکلات آنان، سرک اول قلعه فتح‌الله را مسدود ساخته و اجازه عبور و مرور به موترهای آنان را نمی‌دهد. او گفت: «نه تنها در قلعه فتح‌الله بلکه در اکثر نقاط شهر کابل چنین حالت است و راه‌ها توسط مقامات بلندپایه حکومتی بند ساخته شده است. این وضعیت پیش‌ از این‌که سبب تأمین امنیت شود، باعث ناامنی در ساحه می‌شود. هراس‌افگنان معمولاً چنین جاها را می‌پالند که حمله کنند و یا هم مواد منفجره را انفجار دهند. برای ما خطر‌ناک است و دولت باید از ایجاد چنین موانع جلوگیری کند و راه‌ها را باز کند.»

رامین یک تن دیگر از باشنده‌گان شهر کابل است. او می‌گوید که اکثر مقام‌های بلند‌پایه حکومتی با مسدود ساختن‌ راه‌های عمومی سبب ایجاد مشکلات برای باشنده‌گان شهر کابل شده‌اند. او با اشاره به مسدود شدن سرک اول قلعه فتح‌الله توسط ابراهیم الکوزی، مشاور رییس جمهور در امور حل منازعات، بیان داشت که اکنون صدها خانواده دچار مشکلات ترافیکی شده‌اند و برای عبور و مرور مجبور‌ اند چندین کوچه را دور بزنند تا به مقصدشان رسند. علاوه بر این، وی تصریح کرد که مسدود بودن راه سبب کم‌رونق شدن کارو‌بارش شده و مردم کم‌تر به دکانش رفت‌وآمد می‌کنند. او گفت: «به دلیل این‌که کوچه توسط مشاور رییس جمهور مسدود است، وضعیت کاروبار ما نیز بحرانی است. ما از وزارت امور داخله و شهرداری کابل می‌خواهیم که موانع امنیتی را از جاده‌های عمومی شهر کابل بردارند تا مشکلات مردم حل شود.»

فهیم، باشنده دیگر قلعه فتح‌الله است. او می‌گوید که ایجاد دیوارهای سمنتی سبب مشکلات ترافیکی برای این ناحیه شده است. به گفته او، کسانی‌ که بخواهند از قلعه فتح‌الله به تایمنی و جاهای دیگر بروند، مجبور اند چندین کوچه و پس‌کوچه را دور بزنند تا به راه عمومی وصل شوند، زیرا سرک اول که یک راه مستقیم است، توسط ابراهیم الکوزی، مشاور رییس جمهور، مسدود شده است. وی از شهرداری کابل و وزارت امور داخله خواست که برای حل مشکلات ترافیکی و رفت‌وآمد مردم، موانع امنیتی را از سطح شهر کابل جمع‌آوری کنند.

در همین حال ابراهیم الکوزی، مشاور رییس جمهور در امور حل منازعات، می‌گوید که وی به دلیل مشکلات امنیتی و با رضایت مردم دیوارهای سمنتی را در سرک اول قلعه فتح‌الله گذاشته است. او به ۸صبح گفت که پیش از این شماری از افراد مسلح برای محل مزاحمت ایجاد می‌کردند و اکنون با حضور وی این مشکل حل شده و مردم از مسدود شدن راه خشنود اند. وی تصریح کرد که تنها شماری از اشخاص «بیگانه» که با گروه‌های تروریستی هم‌دست‌اند، از مسدود بودن راه ناخشنود اند و شکایت دارند. آقای الکوزی تأکید که به هیچ وجه راضی به اذیت مردم نیست و در صورتی ‌که باشنده‌گان سرک اول قلعه فتح‌الله خواهان باز شدن سرک باشند، وی آماده است که دیوارهای سمنتی را بردارد و حتا آماده است که محل را نیز ترک کند.

این در حالی است که چند سال قبل رییس جمهور به شهرداری کابل دستور داده بود تا دیوارهای سمنتی و موانع امنیتی را از سطح شهر جمع‌آوری و راه‌ها را باز کند. اکنون شهرداری کابل می‌گوید که در قسمت جمع‌آوری موانع و دیوارهای سمنتی پلان کلان را روی دست دارد که به زودی نهایی شده در مرحله اجرا قرار می‌گیرد. نعمت‌الله بارکزی، رییس نشرات شهرداری کابل، به ۸صبح گفت که براساس این طرح، افراد مکلف‌اند دیوارهای سمنتی را از سرک‌ها بردارند و در داخل حویلی‌های‌شان جابه‌جا کنند. وی وضعیت کنونی شهر کابل را غیرقابل تحمل دانست و گفت که هرچه زودتر موانع باید برداشته شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن