بازیکن مسلمان لیورپول مدعی اول جایزه بهترین بازیکن آفریقا

۸صبح، کابل: کنفدراسیون فوتبال آفریقا به ‌تازه‌گی اسامی ۱۰ نامزده جایزه بهترین بازیکن سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد. قرار است این جایزه تا چند روز دیگر به بهترین بازیکن این قاره اهدا شود. سادیو مانه و محمدصلاح از لیورپول و ریاض محرز از منچستر سیتی شانس اصلی کسب این جایزه به شمار می‌آیند. نیکلاس پپه از آرسنال، نبی کیتا از لیورپول و ادریسا گانه گی از پاریس سنت ژرمن موفق نشدند از میان ۳۰ نامزد به جمع ۱۰ نامزده برتر کسب این جایزه راه یابند.

کنفدراسیون فوتبال آفریقا از میان ۳۰ نامزد برای کسب جایزه بهترین بازیکن آفریقا، ۱۰ بازیکن برتر را انتخاب کردند. آندره اونانا، دروازه بان کامرونی آژاکس، حکیم زیاش، بازیکن مراکشی آژاکس، اسماعیل بن ناصر، بازیکن الجزایری آث میلان، کالیدو کولیبالی، بازیکن سنگالی ناپولی، محمد‌صلاح، بازیکن مصری لیورپول، اودیون ایگالو، بازیکن نایجریه‌ای شانگهای شنهوا، پیر امریک اوبامیانگ، بازیکن گابنی آرسنال، ریاض محرز، بازیکن الجزایری منچستر سیتی و سادیو مانه، مهاجم سنگالی لیورپول، برای این جایزه نامزد اند.

سادیو مانه، محمد‌صلاح و ریاض محرز مدعی اصلی کسب این جایزه‌اند. با این حال، سادیو مانه، مهاجم کناری لیورپول، شانس اصلی به شمار می‌آید. هرچند وی نتوانست در جایزه توپ طلا با مسی، فن‌دایک و رونالدو رقابت کند، اما نفر چهارم لقب گرفت تا شانسش برای کسب جایزه بهترین بازیکن قاره آفریقا افزایش یابد. وی در فصل گذشته در ۵۸ دیدار ۳۰ گول به ثمر رساند و سه پاس گول فرستاد. تا این‌جای فصل جاری، مانه در ۲۱ دیدار ۱۳ گول به ثمر رسانده و ۳ پاس گول فرستاده است. وی توانست با تیم لیورپول به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دست یابد. با این آمار، این مهاجم کناری لیورپول بیش‌تر از سایر بازیکنان شانس دارد تا برنده این جایزه لقب گیرد.

محمد‌صلاح، مهاجم مسلمان لیورپول، نیز فصل خوب را با این تیم سپری کرد. وی در ۵۷ دیدار، ۲۹ گول به ثمر رساند و ۱۱ پاس گول برای هم‌تیمی‌هایش فرستاد. او در فصل جاری و تا این‌جای کار، در ۱۹ دیدار ۹ گول به ثمر رسانده و ۵ پاس گول به هم‌تیمی‌هایش فرستاده است. صلاح هرچند در فهرست توپ طلا بعد از سادیو مانه در رده پنجم قرار دارد، اما مدافع جایزه بهترین بازیکن لیگ آفریقا شناخته می‌شود. وی فصل گذشته در کنار سادیو مانه توانست به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا دست یابد. محمد‌صلاح در دو سال گذشته توانسته بود دو بار پی هم این جایزه را کسب کند. وی دو فصل پیش به عنوان بهترین بازیکن اروپا نیز دست یافته بود.

ریاض محرز، بازیکن مسلمان الجزایری منچستر سیتی نیز از شانس‌های کسب این جایزه است. در فصل گذشته میلادی، محرز در ۵۵ دیدار ۱۷ گول به ثمر رساند و ۱۵ پاس گول برای هم‌تیمی‌هایش فرستاد. محرز در فصل جاری، در ۱۷ دیدار ۵ گول به ثمر رسانده و ۶ پاس گول برای هم‌تیمی‌هایش فرستاده است. این بازیکن الجزایری که بازوبند کاپیتانی تیم ملی الجزایر را در جام قاره آفریقا بر بازو بسته بود، توانست تیمش را به قهرمانی در این جام برساند. وی در دیدار نهایی این رقابت‌ها از سد سنگال گذشت. گفتنی است که محرز در فصل گذشته لیگ برتر توانست با منچستر سیتی به قهرمانی در لیگ برتر دست یابد.

هرچند آندره اونانا و حکیم زیاش نیز در چارچوب تیم آژاکس به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند، اما با توجه به درخشش سادیو مانه، محمد‌صلاح و ریاض محرز، به نظر می‌رسد که این بازیکنان عمل‌کرد لازم برای کسب جایزه بهترین بازیکن سال آفریقا را ندارند. آژاکس در فصل گذشته توانسته بود به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برسد و عناوین قهرمانی لیگ اریدیویسه هالند و جام حذفی این کشور را به ‌دست آورد. گفتنی است که ادریسا گانه گی، هافبک سنگالی تیم پاریس سنت ژرمن، نبی کیتا، هافبک گینه‌ای تیم لیورپول و نیکلاس پپه، مهاجم ساحل عاجی آرسنال، در میان ۳۰ بازیکن برتر جای داشتند، اما نتوانستند به فهرست ده نفره بهترین بازیکن سال آفریقا برسند.

قرار است جایزه بهترین بازیکن سال آفریقا در ۱۷ قوس به یکی از نامزدان اهدا شود. پیش از این، دروگبا، اسطوره باشگاه چلسی، یحیا توره، بازیکن بارسلونا و منچستر و سامویل اتوو، مهاجم باشگاه بارسلونا و اینتر میلان توانسته‌اند این جایزه را کسب کنند. باید دید که کدام بازیکن به این جایزه دست می‌یابد.

در جریان مراسم اهدای این جایزه، قرار است بهترین بازیکن زنان آفریقا، بهترین بازیکن باشگاه‌ها، بهترین تیم ملی سال (مردان و زنان)، بهترین بازیکن جوان سال و بهترین مربی سال (مردان و زنان) انتخاب شوند. سال گذشته، اشرف حکیمی، مدافع کناری بروسیا دورتمند، توانسته بود عنوان بهترین بازیکن جوان سال را به دست آورد.

دکمه بازگشت به بالا