نامه

سمیرا سادات

اولین بار نامه‌ای را برای یکی از دوستانم از مشهد به قزوین پست کردم. نامه‌ی نوشته‌شده را تا کرده داخل پاکت سفید‌رنگ گذاشتم و با زبان لبه پاکت را مرطوب کردم و محکم با انگشت روی همان قسمت کشیدم تا مبادا نامه باز شود. تمبر را گوشه سمت چپ بالا چسباندم و آدرس گیرنده‌ و فرستنده را نیز پشت پاکت با خط خوانا نوشته و نامه را به اولین صندوق پستی که تنها شیاری در قسمت بالای صندوق زرد‌رنگ بود، انداختم. نامه‌ام مسیر طولانی را طی کرد و به دست دوستم رسید و پاسخ آن را نیز خیلی زود دریافت کردم.

چندی پیش یکی از دوستانم بسته‌ای را خارج از کشور برایم پست کرده بود. اداره پست برای حل علامت سوال‌های‌شان و مشکلات امنیتی بسته را باز کرده بود و من از پنجره کوچکی که فقط می‌توانستم میز کار کارمند اداره پست را ببینم، منتظر بودم تا پیش‌تر از همه نامه‌ای را به من دهد. اما دوستم هیچ نامه‌‌ای ضمیمه هدایا برای من ننوشته بود و من از این موضوع دلگیر شدم. نه این‌که دوستم آدمی بی‌پروا باشد، نه هرگز، پیش‌رفت تکنولوژی و ‌آسان شدن ارتباطات باعث شده دوستم فکر کند که گفتنی‌ها همه در چت و یا تلفن بیان می‌شود و دیگر نیاز به نوشتن نامه نیست و مهم رسیدن همان هدیه‌ها به من است.

از همان نوجوانی، نامه نوشتن را دوست داشتم و دارم و از نوشتن آن لذت می‌برم. این کار هم برای فرستنده و هم برای گیرنده لذت‌بخش و قشنگ است. این حس را آنانی که مثل من علاقه‌مند به این کار هستند، خوب می‌دانند. آخرین نامه‌ای را که من نوشتم، شاید همین چند هفته پیش بود، اما گیرنده مثل همیشه جوابی را که باید در نامه می‌نگاشت، از طریق اختراع الکساندر گراهام بل (تلفن) داد؛ ولی خوشحالی و نشاط را از دریافت نامه من می‌شد از همان پشت تلفن لمس کرد و این را هم علاوه کرد که نوشتن نامه کار بسیار مشکلی است و او در همین عرصه کمی ناتوان است.

در حال حاضر ایجاد فضا‌های مجازی‌، روز‌به‌روز نامه‌نگاری را کم‌رنگ ساخته و حال کم‌تر کسی به کسی نامه می‌نویسد و فضا‌های سرد و بی‌روح مردم را آهسته‌آهسته تسخیر کرده است‌.

در نهایت نامه دادن و نامه گرفتن کار قشنگی است که حس قشنگی به انسان‌ها منتقل می‌کند، به همین دلیل سعی کنید به کسانی که دوست‌شان دارید، حتا اگر خیلی به شما نزدیک هستند و ممکن است آن‌ها را در طول هفته نیز ملاقات کنید، نامه بنویسید؛ چرا که این کار انسان را به آرامش می‌رساند و زیبایی‌اش قابل وصف نیست.

قلم بردارید و برگه کاغذی را روبه‌روی‌تان بگذارید و بنویسید، مطمیناً کسانی هستند که منتظر اند نامه‌ای از شما دریافت کنند.

)برای من به این آدرس بنویسید: ([email protected]

دکمه بازگشت به بالا
بستن