اجازه ندهید به دهه‌ی هفتاد برگردیم

چنین می‌نماید که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشور قطعی شده است. امریکا و طالبان حداقل تا چند ماه دیگر به میز مذاکره بر‌نمی‌گردند. ولی خطر بزرگ این است که نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری مورد قبول نامزدانی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات بازنده اعلام می‌شوند، پذیرفته نشود. اگر نامزد/نامزدان بازنده نتیجه را نپذیرند، داستان بحران انتخاباتی سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ تکرار می‌شود. اگر آن بحران طوری که لازم است مدیریت نشود، احتمال آن زیاد است که کشور به سال ۱۹۹۲ گذار کند. در صورتی که بحران احتمالی ناشی از اعلام نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری به‌ خیر سپری نشود، احتمال آن زیاد است که رییس‌ جمهور کنونی امریکا، ‌نیروهای ناتو را از افغانستان فرا بخواند و کلیه‌ی کمک‌های جهانی را متوقف کند. این رویداد به سرعت کشور را به وضعیت سال ۱۹۹۲ برمی‌گرداند. بنابراین صنف سیاسی افغانستان باید بحران احتمالی ناشی از نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری را مدیریت کند تا به مرحله‌ی تقابل غیر قابل برگشت نرسد.

در قدم اول کمیسیون مستقل انتخابات مسوول است تا وظیفه‌اش را به درستی انجام دهد. کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر فهرست نهایی رای‌دهنده‌گان را در محل‌های رای‌دهی نصب کند تا شهروندانی که واجد شراط رای‌دهی هستند، نام خود را پیدا کنند و برای رای‌دهی آماده شوند. وقتی فهرست وجود داشته باشد، ناظران هم می‌توانند به بسیار ساده‌گی کار خود را انجام دهند. در نبود فهرست رای‌دهنده‌گان، ناظران نمی‌توانند آن طوری که باید، نظارت کنند. کمیسیون مستقل انتخابات یک هفته قبل برگزاری انتخابات باید تمام نامزدان ریاست جمهوری را در مورد نحوه‌ی استفاده از بایومتریک و جلوگیری از تقلب تا حد امکان قانع بسازد. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید آماده باشند که در صورت نارضایتی یکی از نامزدان، موجبات قناعت او را فراهم سازند. این کمیشنران باید از هرنوع کشمکش علنی با هم‌دیگر پرهیز کنند. آن‌ها باید به صورت جمعی تصمیم بگیرند که برای برگزاری یک انتخابات سالم کار کنند.

کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات از سرنوشت کمیشنران قبلی عبرت بگیرند. کمیشنران قبلی کمیسیون مستقل انتخابات بین بدل شدن به قهرمان انتخابات شفاف و کسب شهرت بد،‌ گزینه‌ی اولی را انتخاب نکردند. کمیشنران این دور نیز با همین دو گزینه روبه‌رو هستند. آنان فرصت آن را دارند تا به قهرمانان برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم بدل شوند. این کمیشنران فرصت آن را دارند تا اسم‌شان به عنوان ناجیان نظم جمهوری جوان افغانستان ثبت تاریخ شود. گزینه‌ی دیگر این است که کمیشنران کنونی را بدنامی را انتخاب کنند. اگر کمیشنران برحال کمیسیون مستقل انتخابات به وظایف‌شان درست عمل کنند، اعمال نفوذ‌های نامشروع را خنثا بسازند و به عواطف تباری و گرایش‌های سیاسی‌شان مهار بزنند، یقین داشته باشند که شهروندان افغانستان آنان را به عنوان ناجیان دموکراسی جوان کشور خواهند شناخت. اگر کمیشنران برحال راه کمیشنران قبلی را بروند، تنها چیزی که به دست می‌آورند، بدنامی و شهرت خراب است. آن وقت کل سابقه‌ی کاری و سیاسی‌شان صدمه می‌بیند.

کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید اصل استقلال این کمیسیون را تمثیل کنند. آنان باید در روزهای باقی‌مانده تا انتخابات  با اقدامات عملی نشان دهند که هیچ مرجعی نمی‌تواند بر کمیسیون مستقل انتخابات به صورت نامشروع اعمال نفوذ کند. هرنوع اعمال نفوذ نا‌مشروع بر کمیسیون مستقل انتخابات، باید خثنا شود. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید چنان دقیق برنامه‌ریزی کنند که ناکامی انتخابات پارلمانی تکرار نشود. در صورتی که انتخابات نقص تخنیکی نداشته باشد،‌ جنجال سیاسی ایجاد نمی‌شود. جنجال‌های سیاسی پس از انتخابات را نواقص فنی تقویت می‌کند.

صنف سیاسی افغانستان هم باید خطری را که متوجه سلامتی کشور است، ‌درک کند. اعضای این صنف باید تلاش کنند تا در قدم اول اعلام نتیجه‌ی انتخابات بحران سیاسی در پی نداشته باشد. اگر بازهم اعلام نتیجه بحرانی در پی داشت، ‌این بحران با عقلانی‌ترین روش ممکن مدیریت شود. صنف سیاسی کشور نباید اجازه دهد که افغانستان به دوره‌ی سیاه دهه‌ی هفتاد خورشیدی برگردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن