از چهارمین جشنواره‌ی «گل کچالو» در بامیان با افتتاح ده‌ها ذخیره‌خانه گرامی‌داشت شد

۸صبح، کابل: از چهارمین جشنواره‌ی «گل کچالو» در بامیان روز یک‌شنبه، پنجم اسد، گرامی‌داشت شد. به مناسبت جشنواره‌ی امسال ۹۵ ذخیره‌خانه‌ی کچالو از سوی مسوولان محلی و وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به بهره‌برداری سپرده شد.

در جشنواره امسال، سیدانور رحمتی، والی بامیان، حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، دهقانان و باشنده‌گان بامیان حضور داشتند. سیدانور رحمتی، والی بامیان، گفت که امسال به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، این جشنواره با شکوه برگزار نشده است. او هم‌چنان بر لزوم توجه به بخش زراعت در ولایت بامیان که زنده‌گی اکثر باشنده‌گان آن به زراعت وابسته است، تأکید کرد.

 حشمت‌الله غفوری در این جشنواره گفت که به دلیل اهمیت کچالو و مصونیت غذایی کشور، جشنواره‌ی «گل کچالو» مهم است و این جشنواره زمینه بازاریابی برای کچالوی بامیان را فراهم می‌کند.

او گفت که بامیان از نظر تولید کچالو پیش‌تاز است و سالانه بیش از ۳۰۰ هزار متریک تٌن کچالو تولید می‌کند.

Image may contain: 10 people, people standing
از چهارمین جشنواره‌ی «گل کچالو» در بامیان با افتتاح ده‌ها ذخیرخانه گرامی‌داشت شد

معین وزارت زراعت خاطرنشان کرد: «سالانه در فصل زمستان به دلیل کمبود ذخیره‌گاه، با کمبود کچالو در بازار مواجه می‌شویم. نیاز است که تولید کچالو از ۳۰۰ هزار تُن به بیش از ۴۰۰ هزار تُن برسد و در عین حال ذخیرگاه‌ها نیز بیش‌تر شود.»

حشمت‌الله غفوری از بخش خصوصی خواسته است تا در پروسس کچالو و سایر تولیدات بامیان سرمایه‌گذاری کنند و  وزارت زراعت آماده است که ۵۰ درصد به سرمایه‌گذاران کمک مالی کند.

معین آبیاری و منابع وزارت زراعت هم‌چنان گفت که سال آینده کار ساخت یک سردخانه به ظرفیت یک‌هزار و ۵۰۰ تُن برای نگه‌داری میوه‌جات در بامیان آغاز می‌شود.

طبق اعلام وزارت زراعت، امسال ۲۰۰ ذخیره‌گاه کچالو از طریق مدیریت محصولات زراعتی و ۹۵ باب از طریق پروژه زنجیره ارزشی باغداری و ۴۲ ذخیره‌گاه پیاز، در بامیان ساخته می‌شود. هم‌چنان در قالب این برنامه‌ها، برای ۲۰ تُن از زنان زراعت‌پیشه‌ی بامیان، ماشین‌های خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی، توزیع می‌شود.

وزارت زراعت گفته است که تا پایان سال روان مالی، ۴۰۰ سبزخانه و باغ‌چه‌ی خانه‌گی در بامیان ساخته می‌شود. مجموع بودجه امسال وزارت زراعت برای ولایت بامیان، ۵۵۷ میلیون افغانی در بخش‌های مختلف اختصاص یافته است.

دکمه بازگشت به بالا