روزنامه لوموند: طالبان حدود یک سال پس از روی‌ کار آمدن، جنگ اخلاقی و دینی علیه ۳۸ میلیون افغان را آغاز کرده‌اند

۸صبح، کابل: لوموند، روزنامه فرانسه‌ای، در گزارشی گفته است که طالبان حدود یک سال پس از روی‌ کار آمدن، جنگ اخلاقی و دینی را علیه ۳٨ میلیون افغان آغاز کرده‌اند.

روزنامه لوموند روز سه‌شنبه، ۷ سرطان، با نشر گزارشی به عملکردهای وزارت‌ امر به معروف و نهی از منکر طالبان و تلاش‌های این‌ وزارت در زمینه محدودیت‌های اجتماعی پرداخته است.

به گزارش این رسانه، طالبان حدود یک سال پس از تسلط بر افغانستان، جنگ دیگری را آغاز کرده‌اند و آن، جنگ اخلاقی و دینی علیه ۳٨ میلیون شهروند افغانستان است.

هم‌زمان با این، یک دیپلمات غربی در کابل به خبرنگار این روزنامه گفته است: «طالبان حکومت نمی‌کنند؛ تنها کاری که آنان بعد از ۱۰ ماه کرده‌اند، ایجاد پولیس مذهبی برای اعمال شریعت است. به غیر از این، طالبان هیچ کاری در زمینه‌ سیاست مالیاتی، کشاورزی، حمل‌ونقل، زیرساخت‌ها یا انرژی انجام نداده‌اند.»

سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در توضیح چرایی این امر به لوموند گفته است: «شکی نیست که جایگاه ما بالاتر از وزارت‌های داخله و دفاع در حکومت طالبان است؛ اما مبارزه برای استقرار شریعت یکی از ستون‌های جنگ بیست‌ساله‌ طالبان بوده است.»

در همین حال ملا عبدالوحید، از ماموران این وزارت، گفته است که هدف آنان جدا کردن زنان و مردان از یک‌دیگر در فضای عمومی است.

روزنامه لوموند در پایان این گزارش نقل قولی از کتاب چاپ شده عبدالحکیم حقانی، رییس دادگاه عالی طالبان، در سال جاری را آورده است: «نقش طالبان توجه به مردم نیست، بلکه فقط توجه به خدا و آماده کردن افغانان برای زنده‌گی پس از مرگ است.»

گفتنی‌ است که پس از نزدیک به یک‌ سال از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، آنان کارمندان زن اداره‌های دولتی را از رفتن به کار منع کرده و مکتب‌ها را به‌ روی دختران بالاتر از صنف ششم نیز مسدود کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا