لاوروف: آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه در مورد انتقال غلات هستیم

وزیر خارجه روسیه گفته است که کشورش آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه در مورد انتقال و حل بحران غلات است.

خبرگزاری آناتولی روز جمعه، ۸ جولای، به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گزارش داده است که روسیه آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه در مورد انتقال و حل بحران غلات است.

آقای لاوروف، پس از نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۲۰ در بالی اندونیزیا در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این‌که آماده مذاکره با ترکیه و اوکراین در مورد مشکل غلات هستند، گفته است که مسکو و انقره به‌ جز در آب‌های اوکراین آماده هستند تا امنیت کشتی‌ها را تا تنگه‌ها تضمین کنند.

او با اشاره به تداوم مشکل غذا در جهان، افزوده است: «با استفاده از ذخایر غله ما هیچ مانعی برای حل این مشکل وجود ندارد، اما غرب با محدودیت‌های یک‌جانبه‌ای که اعمال می‌کند، مشکلاتی را در بیمه کشتی‌های و ورود آن‌ها به بنادر و همچنین پرداخت هزینه‌ها ایجاد کرده است.»

لاوروف تصریح کرده است که اگر غرب واقعاً می‌خواهد غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه عبور کند، ابتدا باید از کی‌یف بخواهد تا این بنادر را از ماین پاک‌سازی کرده و کشتی‌ها اجازه خروج از آب‌های اوکراین بدهد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که با انجام این اقدام‌ها، آماده مذاکره با اوکراین و ترکیه برای حل بحران کمبود غلات در جهان هستند.

گفتنی است که اوکراین از جمله صادرکننده‌گان بزرگ گندم در جهان است و قطع صادرات گندم این کشور، خطر افزایش بحران جهانی غذا را بیشتر کرده است.

دکمه بازگشت به بالا