بی‌آبی و گرمای شدید در نیمروز

۸صبح، هرات: نبود آب آشامیدنی در گرمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد در ولایت نیمروز، موجب نگرانی شدید مردم و نماینده‌گان این ولایت در مجلس شده است.

برخی از نماینده‌گان مردم نیمروز در مجلس نماینده‌گان هشدار می‌دهند که اگر مشکل کم‌بود آب‌ آشامیدنی در این ولایت برطرف نشود، فاجعه انسانی رُخ خواهد داد و انسان‌های زیادی به دلیل نداشتن آب نوشیدنی تلف می‌شوند.

گل‌احمد نورزاد، نماینده مردم نیمروز در مجلس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح از وقوع فاجعه انسانی که جان نیمروزیان را تهدید می‌کند، ابراز نگرانی کرد و خواهان رفع این دشواری از سوی حکومت محلی و مرکزی شد.

به گفته او، هم اکنون مشکل کمبود آب آشامیدنی باشنده‌گان شهر زرنج، مرکز این ولایت، ولسوالی کنگ و چخانسور را تهدید می‌کند.

 بهای یک تانکر آب نوشیدنی در شهر زرنج از ۳۰۰ افغانی به ۷۰۰ افغانی افزایش یافته و اکثر مردم توان خریداری آن را ندارند و از حکومت خواهان رسیده‌گی به این مشکل هستند.

با وجود این‌که برعلاوه از آب‌گیری بند کمال‌خان در نیمروز، یک پروژه بزرگ آب‌رسانی برای انتقال آب از روستای قلعه فتح که ۳۵ کیلومتر با شهر زرنج فاصله دارد، بهره‌برداری شد، اما این پروژه‌ها نتوانسته مشکل کمبود آب را برای باشنده‌گان نیمروز برطرف کند.

براساس اطلاعات رسیده از ولایت نیمروز، پروژه بزرگ آب‌رسانی روستای قلعه فتح، تنها دو درصد از مشکلات کمبود آب آشامیدنی باشنده‌گان این ولایت را در مرکز زیر پوشش قرار می‌دهد و سایر مناطقی که باید از این پروژه بهره‌مند می‌شدند، هم اکنون با کمبود جدی آب روبه‌رو هستند.

در طول سال ۱۳۹۹ خورشیدی در ولایت نیمروز فقط ۱۸ ملی‌ متر باران باریده و این حجم از باران به شدت کم است و سال خشکی را به ارمغان آورده است.

براساس معیارهای جهانی، در منطقه‌‎ای که کم‌تر از ۲۵۰ ملی ‌متر باران ببارد، آن منطقه با خشک‌سالی جدی روبه‌رو است و باید برای جلوگیری از وقوع فاجعه خشک‌سالی تدابیری سنجیده شود.

هم‌اکنون بر علاوه از شهر زرنج مرکز این ولایت، ولسوالی‌های چهاربرجک، کنگ، چخانسور و خاشرود با مشکل جدی و کمبود آب آشامیدنی روبه‌رو است و اگر به زودی به این دشورای رسیده‌گی نشود فاجعه انسانی رُخ می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا