کمبود امکانات و بی‌توجهی به کرونا در ولسوالی‌های هرات

محمدحسین نیک‌خواه

با گذشت حدود پنج ماه از ثبت نخستین مورد مثبت کووید-۱۹ در هرات، انتقادهایی از کمبود امکانات پزشکی و بی‌توجهی حکومت به مهار کرونا در ولسوالی‌ها و مناطق دوردست این ولایت، وجود دارد. کارکنان مراکز بهداشتی در ولسوالی‌ها ادعا دارند که در نبود امکانات پزشکی و تجهیزات محافظتی، آنان از بودجه‌ی شخصی‌شان وسایل محافظتی دست‌ساز تهیه کرده‌اند.

برخی اعضای شورای ولایتی هرات می‌گویند که قرار بود در تمام ولسوالی‌ها مراکز ویژه درمان کرونا ایجاد شود، اما تاکنون توجه چندانی به مناطق دوردست نشده است. اعضای مجمع عمومی مبارزه با کرونا نیز، عمل‌کرد حکومت محلی را در مهار بیماری، غیرقابل قبول عنوان می‌کنند.

ریاست صحت عامه هرات، از ارسال محموله‌های امکانات پزشکی، تجهیزات محافظتی و مواد ضدعفونی‌کننده به تمام ولسوالی‌های این ولایت، با کمک یک نهاد خارجی خبر می‌دهد. به گفته‌ی مقام‌های ریاست صحت عامه، ارسال این محموله نیازمندی مراکز درمانی ولسوالی‌ها را تا یک ماه آینده برطرف می‌کند.

نبرد با کرونا با وسایل دست‌ساز

ویروس کرونا از هرات، نخستین ولایت افغانستان که موارد مثبت بیماری در آن ثبت شد، کم‌کم خود را به ولسوالی‌ها و مناطق دوردست رساند؛ پیش از آن‌که حکومت بتواند برای نبرد با این بیماری کُشنده، مراکز درمانی ولسوالی‌ها را با امکانات پزشکی و بهداشتی تجهیز کند.

به روایت ساکنان ولسوالی‌های هرات، کمبود امکانات پزشکی، بی‌باوری مردم نسبت به بیماری، باورهای سنتی و نبود رسانه‌ها و آگاهی‌دهی درست، مهم‌ترین مشکلات مهار کرونا، در مناطق دوردست است.

عبدالشکور، از کارمندان صحی مرکز درمانی ولسوالی «اوبه» هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح از کمبود امکانات پزشکی در ولسوالی‌ها سخن می‌زند. به گفته‌ی او، کارمندان مراکز درمانی در ولسوالی‌ها، به لباس محافظتی، مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و تجهیزات محافظتی نیاز فوری دارند. وی می‌افزاید که در نبود امکانات کافی برای مهار کرونا در ولسوالی‌ها، کارمندان مراکز درمانی با امکاناتی که از سوی برخی نهادهای خارجی ارسال می‌شود و با وسایل محافظتی دست‌ساز، از خود در برابر کرونا محافظت می‌کنند.

نثاراحمد، از کارمندان مرکز صحی ولسوالی گلران هرات، وسایل محافظتی را مهم‌ترین نیازمندی مراکز درمانی در ولسوالی‌ها می‌داند و از دید او، کمبود امکانات مشکلات زیادی را برای کارمندان بهداشتی در نبرد با کرونا، ایجاد کرده است.

به باور کارکنان صحی ولسوالی‌ها، در مقایسه با امکاناتی که حکومت برای مهار کرونا در مرکز ولایت فراهم کرده است، امکانات ولسوالی‌ها بسیار اندک است و در نبود عرضه خدمات بهداشتی، مردم نیز توجه چندانی به رعایت موارد بهداشتی ندارند.

انتقاد شورای ولایتی و فعالان مدنی

ریاست صحت عامه هرات، برای آگاهی‌دهی به ساکنان مناطق روستایی، گروه‌های سیار بهداشتی را به ولسوالی‌ها اعزام کرده است؛ به مناطقی که مردم کم‌تر به رسانه‌ها دست‌رسی دارند و معلومات زیادی در مورد کرونا و خطرهایش وجود ندارد.

برخی اعضای شورای ولایتی هرات باور دارند که در روزهای نخست همه‌گیری ویروس، تمام تمرکز حکومت محلی روی چگونه‌گی مهار کرونا در مرکز ولایت بود و به ولسوالی‌ها توجه زیادی  نشد، اما با کاهش نسبی مبتلایان و مرگ‌ومیر در مرکز ولایت، اندکی به ولسوالی‌ها هم توجه شده است.

داکتر مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید قرار بود در کنار ارسال تجهیزات پزشکی، مواد ضدعفونی‌کننده و امکانات محافظتی، به هر ولسوالی ۲۰ تیم بهداشتی برای مقابله با کرونا اعزام شوند، اما رسیده‌گی مناسبی به مناطق دوردست نشده است.

فعالان مدنی و اعضای مجمع عمومی مبارزه با کرونا در هرات، عمل‌کرد حکومت محلی را در مهار کرونا پذیرفتنی نمی‌دانند. به باور آنان مشکلات و نارسایی‌های زیادی در عرضه خدمات بهداشتی به بیماران کووید-۱۹ در هرات وجود دارد و حکومت نقش پُررنگی در مهار ویروس نداشته است.

از دید عبدالقدیر صالحی، فعال مدنی و عضو مجمع عمومی مبارزه با کرونا در هرات، نمونه‌ی آشکار ضعف عمل‌کرد حکومت، بهره‌برداری از شفاخانه‌ای است که طی ۲۰ روز ساخته شد و چهار ماه پس از پایان ساخت، گشایش یافت. به گفته‌ی او، در روزهایی که بیماران نیاز فوری به درمان داشتند، در شفاخانه یک‌صد بستر ویژه کرونا «باد می‌رفت» و حالا این مرکز درمانی افتتاح می‌شود.

ارسال تجهیزات به ولسوالی‌ها

ریاست صحت عامه هرات، از ارسال امکانات پزشکی، تجهیزات محافظتی، مواد ضدعفونی‌کننده محیط، ماسک و بسته‌های ضدعفونی‌کننده دست، به ارزش بیش‌تر از سه‌ونیم میلیون افغانی، به ولسوالی‌های این ولایت، برای مهار کرونا خبر می‌دهد.

داکتر محمدآصف کبیر، معاون این نهاد، در صحبت با روزنامه ۸صبح  می‌گوید این تجهیزات با کمک یک نهاد خارجی، برای توسعه‌ی عرضه خدمات و محافظت کارکنان بهداشتی، به مراکز درمانی ولسوالی‌ها ارسال شده است. به گفته‌ی او، ارسال مواد بهداشتی به ولسوالی‌ها، نشان‌گر توجه وزارت صحت عامه و حکومت محلی هرات به مهار بیماری کووید-۱۹ در روستاها است. وی می‌افزاید که برای نُه ولسوالی در هرات، ۱۸۰ بستر خریداری و ارسال شده و در صورت نیاز، از امکانات موجود برای مبارزه با کرونا، استفاده می‌شود.

بر اساس معلومات معاون ریاست صحت عامه هرات، بیش‌تر بیمارانی که در ولسوالی‌ها نشانه‌های بیماری کووید-۱۹ دارند، در قرنطین خانه‌گی هستند و از همین رو، نیاز به مراکز درمانی کم‌تر است، اما بیمارانی که وضعیت‌شان وخیم باشد، در شفاخانه‌های مرکز ولایت بستری می‌شوند.

آقای کبیر می‌افزاید، آمار ریاست صحت عامه نشان می‌دهد که ولسوالی‌های انجیل، گذره، غوریان، شیندند و پشتون‌زرغون بیش‌ترین شمار مبتلایان کرونا در ولسوالی‌های هرات را دارند و بررسی برای شناسایی موارد مثبت در مناطق روستایی جریان دارد.

با این همه، در حالی که بر اساس آمار رسمی شمار مبتلایان کووید-۱۹ در هرات به بیش‌تر از ۴۷۰۰ تن رسیده است، اما مقام‌های محلی، از کاهش چشم‌گیر میزان مبتلایان و مرگ‌ومیر در مقایسه با روزهای قبل خبر می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن