کمبود دالر؛ واردکننده‌گان سبزیجات افغانستان در پاکستان به بازار خاکستری روی آورده‌اند

۸صبح، کابل: در ادامه بحران نقدینه‌گی در پاکستان و کمبود ارز خارجی، واردکننده‌گان سبزیجات افغانستان و ایران به بازار خاکستری متوسل شده‌اند.

روزنامه دان روز یک‌شنبه، ۲۷ سنبله، گزارش داده است که واردکننده‌گان سبزیجات از افغانستان دالر کافی برای خرید محصولات ندارند تا قیمت‌های روزافزون سبزیجات در بازار‌های پاکستان را کنترل کنند.

پاکستان از واردکننده‌گان خواسته است که با صادرات اقلام غذایی موجود در پاکستان با همتایان افغان و ایرانی خود وارد معامله شوند.

منابع در اتاق تجارت و‌ سرمایه‌گذاری پشاور به این روزنامه گفته‌اند که صادرکننده‌گان افغان در معاملات‌شان دالر می‌خواهند و‌ اصرار دارند که پول نقد از طریق سیستم حواله پرداخت شود.

یکی از واردکننده‌گان گفته است که دولت برای واردات از کابل و تهران دالر کافی تهیه نکرده و آنان نیز اجازه خرید دالر از شرکت‌های صرافی و کانال‌های بانکی را ندارند.

او افزوده است: «در هر صورت دالرها از پاکستان به خارج فرستاده می‌شود، در حالی که ما شدیداً به آن نیاز داریم.»

با این حال، دلالان ارز گفته‌اند که واردات از افغانستان و ایران قاچاق دالر به بیرون از پاکستان را تقویت می‌کند و دولت باید در این زمینه اقدام کند.

پس از سرازیر شدن سیلاب‌ها در پاکستان، محصولات کشاورزی این کشور نابود شد و در پی آن قیمت‌ها به‌گونه بی‌سابقه افزایش یافت.

گفتنی است که تاجران در پی تفاوت قیمت یک محصول در دو کشور برای خرید آن به مجراهای غیرقانونی و غیررسمی روی می‌آورند که به آن بازار خاکستری نیز می‌گویند. کانال‌های مجاز برای خرید و‌ فروش کالاها در این بازار، توزیع کننده‌گان و دلالان غیرمجاز هستند که با خرید محصولات شرکت‌ها در بازارهای ارزان و فروش آنها در بازارهای گران‌تر، برنامه‌های کانال‌های مجاز توزیع را مختل و بی‌اثر می‌کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا