«همشهری کین» بهترین فلم مجله «کایه دو سینما»

منتقدان مجله معتبر فرانسوی «کایه دو سینما» فهرست ۱۰۰ فلم برتر تاریخ سینما را از نگاه خود منتشر کردند که شاهکار سال ۱۹۴۱ اورسن ولز در صدر آن قرار دارد.  به گزارش ایندیپندنت «همشهری کین» که اولین فلم بلند ولز است، داستان یک جوان آرمانگرای ثروتمند را به تصویر می‌کشد که رسوایی و فساد او را به پیرمردی منزوی و پشیمان تبدیل می‌کند.
رده دوم این فهرست به طور مشترک از آن فلم ۱۹۵۵ «شب شکارچی» ساخته چارلز لاتن با بازی رابرت میچم و فلم فرانسوی «قاعده بازی» (ژان رنوار، ۱۹۳۹) شد.
«طلوع» (فریدریش ویلهلم مورنا، ۱۹۲۷) با حضور جرج اوبراین و جنت گینور و «آتالانت» (ژان ویگو، ۱۹۳۴) با بازی ژان داسته، دیتا پارلو و میشل سیمون، رده‌های چهارم و پنجم فهرست کایه دو سینما را به خود اختصاص داده‌اند.
فهرست مجله «کایه دو سینما» این ماه در قالب یک کتاب مصور و توصیفی منتشر شد و فلم‌های این فهرست را ۷۶ کارگردان، منتقدان و دست اندرکاران سینمای فرانسه انتخاب کرده‌اند. تمام ۱۰۰ فلم انتخاب شده از پنجشنبه پیش تا جولای سال آینده در پاریس نمایش داده می‌شوند.
بیشتر فلم‌های انتخاب‌شده از سوی کایه دو سینما، امریکایی هستند و بسیاری از فلم‌های فرانسوی نیز در فهرست ۱۰۰ فلم برتر این مجله دیده می‌شوند، اما حتا یک فلم بریتانیایی نیز در این فهرست حضور ندارد.
مجله «کایه دو سینما» که به جرات تاثیرگذارترین مجله سینمایی تاریخ مطبوعات است، فلم‌هایی از آلمان، ایتالیا، اسپانیا، روسیه، سویدن، هند و جاپان را نیز انتخاب کرده‌ است.
در فهرست فلم‌های منتخب «کایه دو سینما» هیچ اشاره‌ای به «لارنس عربستان» دیوید لین نشده و این در حالی است که فلم لین در فهرست ۱۰۰ فلم برتر تاریخ سینما که از سوی موسسه فلم امریکا در هالیوود منتشر شد، رده هفتم را از آن خود کرد. هیچ فلمی از پیتر گرین‌اوی یا کن لوچ، فلم سازان بریتانیایی نیز در فهرست حضور ندارد.
آلفرد هیچکاک و چارلی چاپلین نیز که متولد بریتانیا هستند، تنها با فلم‌های امریکایی خود در این فهرست دیده می‌شوند. ژان میشل فردون، سردبیر» کایه دو سینما» حضور نداشتن فلم‌های بریتانیایی در فهرست ۱۰۰ فلم برتر به انتخاب این مجله را «در خور توجه» اما «غیرعمدی» دانست و گفت: این مساله نه به خاطر نگاه ضدبریتانیایی، بلکه ناشی از انتخاب‌های فردی ۷۶ نفر از دست‌اندرکاران سینما در فرانسه است.   
هیات داوران «کایه دو سینما» چهار فلم فرانسوی را در فهرست ۲۰ فلم اول فهرست گنجانده‌اند. «آواز در باران» (۱۹۵۲) که به جرات کلاسیک‌ترین فلم موزیکال امریکایی تاریخ سینماست و دو وسترن معروف «جویندگان» (جان فورد ،‌ ۱۹۵۶) و «ریو براوو» (هوارد هاکس، ۱۹۵۹) نیز در میان ۲۰ فلم اول هستند.
«کایه دو سینما» به جرات روشنگرترین مجله سینمایی است و چند نویسنده و منتقد معروف آن از جمله ژان لوک گدار ، فرانسوا تروفو ، کلو شابرول و ژاک ریوت چند سال پس از آغار انتشار این مجله در اوایل دهه ۱۹۵۰ فلم سازان مطرح شدند.
فهرست ۲۰ فلم اول فهرست ۱۰۰ فلم برتر تاریخ سینما به انتخاب «کایه دو سینما» به شرح زیر است:
۱- «همشهری کین»، ۱۹۴۱، اورسن ولز
۲- «شب شکارچی»، ۱۹۵۵، چارلز لاتن
۲-  «قاعده بازی»، ۱۹۳۹، ژان رنوار
۴-  «طلوع»، ۱۹۲۷، فریدریش ویلهلم مورنا
۵- «آتالانت»، ۱۹۳۴، ژان ویگو
۶- M، ۱۹۳۱، فریتس لانگ
۷- «آواز در باران»، ۱۹۵۲، جین کلی و استنلی دانن
۸- «سرگیجه»، ۱۹۵۸، آلفرد هیچکاک
۹- «بچه‌های بهشت»، ۱۹۴۵، مارسل کارنه
۱۰- «جویندگان»، ۱۹۵۶، جان فورد
۱۱- «حرص»، ۱۹۲۴، اریک فون استروهایم
۱۲- «ریو براوو»، ۱۹۵۹، هوارد هاکس
۱۳- «بودن یا نبودن»، ۱۹۴۲، ارنست لوبیچ
۱۴- «داستان توکیو»، ۱۹۵۳، یاسوجیرو اوزو
۱۵- «تحقیر»، ۱۹۶۳، ژان لوک گدار
۱۶- «اوگتسو مونوگاتاری»، ۱۹۵۳، کنجی میزوگوشی
۱۷- «روشنایی‌های شهر»، ۱۹۳۱، چارلی چاپلین
۱۸- «جنرال»، ۱۹۲۷، باستر کیتن
۱۹- «نوسفراتو، یک سمفونی وحشت»، ۱۹۲۲، فریدریش ویلهلم مورنا
۲۰- «اتاق موسیقی»، ۱۹۵۸، ساتیاجیت رای.

دکمه بازگشت به بالا