کنفرانس «بین الافغانی» از نظر حکومت اعتبار ندارد

همایون جریر، یکی از اعضای حزب اسلامی و داماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی از برگزاری کنفرانس «بین الافغانی» بدون شرکت هیچ نماینده خارجی و با شرکت افراد «خیر» با حضور نمایندگان مخالفین، در یکی از کشور های همسایه به منظور حل مشکلات افغانستان سخن گفته است.
اما مقام های دولتی می گویند از برگزاری چنین نشستی اطلاع ندارند و تنها برخی از افراد می خواهند با راه اندازی چنین نشست هایی خود را برای مردم بشناسانند و از این طریق سود فردی ببرند.
سیامک هروی، معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید چنین پیشنهادهایی از سوی حکومت مورد اعتبار نیست، زیرا آقای جریر خود یک فرد است و پیشنهادش هم فردی است. ولی  در صورتی که این پیشنهاد از سوی نهاد های بزرگ ملی و بین المللی صورت می گرفت، دولت از آن استقبال می کرد.
آقای هروی می گوید: «این پیشنهاد از آدرسی که مطرح  شده، اهمیتی ندارد».
به گفته ی آقای هروی راه اندازی چنین بحث هایی تنها به منظور مطرح کردن یک شخص صورت می گیرد تا حل مشکل ملی- سیاسی در کشور.
اما نشست «بین الافغانی» با توجه به حضور وسیع جامعه جهانی در افغانستان چه مفهومی خواهد داشت.
داکتر مهدی، سخنگوی شورای متحد ملی می گوید، کلمه «بین الافغانی» یکی از وا‍ژه های گنگ و تعریف ناشده در افغانستان است که مفهوم خاصی را در خود ندارد. به نظر داکتر مهدی، آقای جریر در صدد برگزاری نشستی با شرکت گروه های مخالف دولت یعنی حزب اسلامی و طالبان و دولت است که بیشتر می شود این نشست را «بین الپشتونی» نام کرد تا «بین الافغانی». سخنگوی شورای متحد ملی می گوید این جلسه به معنای فردی ساختن صحنه ی قومی حکومت موجود است و با راه اندازی چنین جلسه هایی تلاش می شود تا جنبه ی قومی در حکومت فربه تر شود. آقای مهدی تلاش برای برگزاری نشست هایی از این دست را عقبگرد دیگری برای کشور می داند: «علاوه براین که من این نشست را تایید نمی کنم،‌ چنین نشستی را یک عقبگرد تصور می کنم، یعنی اگر دستاوردی هم در چند سال گذشته در افغانستان وجود داشته، چنین نشست ها سبب نابودی این دستاورد ها خواهد شد و کشور را به قهقرایی که هفت سال پیش تحت حاکمیت رژیم طالبان به همکاری حزب اسلامی وجود داشت، بر می گرداند». به نظر آقای مهدی در حضور جامعه ی جهانی بعید است که نشست «بین الافغانی» نتایج مثبتی با خود داشته باشد. آقای جریر گفته است که نشست بین الافغانی با اشتراک افراد «خیر» در یکی از کشور های اسلامی برگزار خواهد شد، اما سخنگوی شورای متحد ملی می گوید آقای جریر داماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و از فعالان گذشته ی این حزب است و افراد «خیر»ی که در این نشست حضور خواهند یافت، نیز مانند خود جریر خواهد بود. سردار محمد رحمان اوغلی، نماینده پارلمان به این نظر است که هر نشست و گفتگویی که با مخالفان دولت صورت می گیرد، باید توسط خود دولت صورت گیرد، زیرا دولت متشکل از تمامی نمایندگان و ممثلین اقوام و مردم افغانستان است. به باور آقای رحمان اوغلی مذاکراتی که در عربستان صورت گرفت، به شکل مذاکره میان نمایندگان یک قوم بود، در حالی که موضوع مذاکره با طالبان فراتر از یک قوم است و یک حلقه ی تمامیت گرا در حکومت افغانستان تلاش دارد که مشکل طالبان را در یک اتاق سیاه و تاریک باهم حل کنند. رحمان اوغلی می گوید تلاش های آقای جریر تلاش هایی برای مطرح کردن خود و حلقه ای است که وی در آن حضور دارد تا این که مشکل طالبان را حل کند. او می گوید در کل سیاست حکومت افغانستان در مورد گفتگو با طالبان ضد و نقیض است، زیرا از یک سو آقای کرزی خواستار نابود کردن پناهگاه اصلی طالبان در پاکستان است و از سوی دیگر می گوید در صورتی که رهبر این گروه به دولت بپیوندد،‌ شخصا از او حفاظت خواهد کرد. به باور آقای رحمان اوغلی تلاش ها برای مذاکره و گفتگو با طالبان به جایی نخواهد رسید، زیرا  در ماده  هفتم قانون اساسی صراحتا ذکر شده که دولت مکلف است از منشور ملل متحد و از تعهداتی که در مورد مبارزه با تروریزم برای جامعه ی جهانی سپرده شده، پیروی نماید.‌ بنابر این کسانی که در لیست سیاه تروریزم بین المللی نام شان درج است، حکومت آقای کرزی با آنها نمی تواند مذاکره نماید. رحمان اوغلی می گوید برگزاری چنین نشستی جز طرفند سیاسی نتیجه ی دیگری در پی نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا