اردوی اوباما «آماده مذاکره با حماس»

روزنامه گاردین درمطلبی به قلم جاناتان فریدلند، سردبیر بخش بین‌الملل این نشریه، به بررسی شواهدی پرداخته است که نشان می‌دهند رییس جمهوری آینده امریکا برای کاهش تنش در خاورمیانه ممکن است با گروه حماس  تماس برقرار کند.
تحلیلگر روزنامه گاردین می‌نویسد: «رییس جمهوری آینده امریکا آمادگی آن را دارد تا سیاست جورج بوش مبنی بر انزوای حماس را کنار بگذارد».
  گاردین می‌افزاید: «این یک تغییر سیاست جدی است؛ چون حماس در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه امریکا ست و در سال ۲۰۰۶ کنگره امریکا با تصویب قانونی کمک مالی به این گروه را ممنوع کرد.»
به نوشته ی گاردین، بر پایه گفته‌های سه منبع مطلع از سیاست خارجی رییس جمهوری آینده امریکا، قرار نیست دولت آینده وارد مذاکره مستقیم با حماس شود؛ ولی نوعی ارتباط پنهانی برقرار خواهد شد چون از نظر مشاوران سیاست خارجی آقای اوباما، سیاست انزوای حماس عملا غیر سازنده بوده است. این تماس ها احتمالا توسط نهادهای امنیتی امریکا برقرار خواهد شد.

مشابه تماس‌هایی که در دهه ۱۹۷۰ امریکا با سازمان آزادی بخش فلسطین برقرار کرد و در مراحل اولیه اسراییل را در جریان آن قرار نداد».
روزنامه گاردین به عنوان نشانی از این تغییر سیاست به تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره می‌کند که خواستار برقراری بلادرنگ آتش‌بس در غزه شد و طی آن نماینده امریکا رای ممتنع داد.
جاناتان فرید لند، تحلیلگر روزنامه گاردین می‌نویسد: «ریچارد هاس که به گفته ی بسیاری از منابع خبری جزو انتخاب‌های اصلی دولت آقای اوباما برای هدایت دیپلوماسی خاورمیانه است، از برقراری حدی از تماس با گروه حماس به شرط برقراری آتش‌بس در غزه و مصالحه بین دو جناح فلسطینی حماس و الفتح حمایت می کند».
روزنامه گاردین به نقل از یک دیپلومات دیگر که ممکن است عهده‌دار سیاست خارجی امریکا در خاورمیانه شود، بدون ذکر نام وی می‌نویسد: «دولت باراک اوباما خود را به ادامه ی سیاست جورج بوش ملزم ندانسته و مذاکره با همه طرف‌های اصلی در این بحران را ضروری می‌داند».
به نوشته گاردین بسیاری از تحلیلگران ارشد سیاست خارجی امریکا معتقدند که دولت باراک اوباما می‌تواند از راه های مختلف سیاست تماس با گروه حماس را اجرا کند، بدون آن که به این گروه مشروعیت بدهد. از جمله ی این روش‌ها استفاده از دولت‌های اروپایی و یا تشکیل گروه‌های مذاکره چندجانبه برای مذاکرات است. ولی در هر حال سیاست جورج بوش به پایان خواهد رسید؛ هر چند هضم آن برای نومحافظه‌کاران امریکا دشوار باشد.
تحلیلگر روزنامه گاردین می‌افزاید: «دو هفته‌ای که از بحران غزه می‌گذرد حدس و گمان در مورد چگونگی سیاست باراک اوباما در خاورمیانه را تشدید کرده است. اولویت اصلی او این است که در روزهای باقی مانده به آغاز دوران ریاست‌جمهوری نگذارد که گسترش دامنه ی این بحران وی را از پشیبرد سیاست خارجی مطلوب خود باز دارد».
گاردین به نقل از یک دیپلومات ارشد امریکا می‌نویسد: «اگر امریکا در این بحران نقش جدی ایفا نکند، ضعیف و ناتوان به نظر خواهد رسید و اگر آقای اوباما نتواند سیاستی قاطع‌تر، عادلانه‌تر و هوشمندانه‌تر را در مورد خاورمیانه اجرا کند، بهتر است مثل رییسان جمهوری قبلی امریکا خود را کنار بکشد.»
به نوشته ی روزنامه گاردین در فضای سیاسی امریکا (چه دموکرات‌ها و چه جمهوری‌خواهان) دیدگاه معتقد به نوعی تماس با گروه حماس رو به تقویت است. در عین حال همه منتظر هستند تا ببینند که آقای اوباما وعده ی خود برای اصلاح چهره بین‌المللی امریکا را چگونه عملی می‌کند. انتظار همه این است که در روزهای آینده او مسوولان سیاست خارجی امریکا در کانون‌های مهم بحران مثل ایران، خاورمیانه، هند و پاکستان و کوریای شمالی را معرفی کند.  در پایان روزنامه گاردین خاطرنشان می‌کند که باراک اوباما در هفته ی اخیر از اظهار نظر در مورد بحران غزه امتناع کرده است. آقای اوباما روز چهارشنبه گفت: «ما نمی توانیم طوری عمل کنیم که گویا در امریکا دو دولت مختلف بر سر کار است و تا زمانی که من رسما ریاست جمهوری را آغاز نکرده‌ام، قانونا نمی‌توانم در عرصه ی سیاست خارجی دخالت کنم».

 

دکمه بازگشت به بالا