باشنده‌گان کندز: توزیع کمک‌ها در این ولایت ناعادلانه و تبعیض‌‌آمیز است

نوری

شماری از ساکنان ولایت کندز از توزیع کمک‌ها از سوی ریاست مهاجرین و موسسات امداد‌رسان در این ولایت شکایت دارند. آنان ادعا دارند که روند توزیع کمک‌ها در کندز ناعادلانه و تبعیض‌آمیز است. مقام‌های محلی طالبان در کندز اما این ادعا را رد می‌کنند.

 عجب‌گل، باشنده منطقه روسای باغ شرکت کندز، به روزنامه ۸صبح گفت تیم‌های سروی که در روستا‌های‌شان می‌آید، خانواده‌های فقیر و مستحق را سروی نمی‌کنند. به گفته عجب‌گل، تیم‌های سروی اقارب خودشان و بزرگان روستا‌ها را شامل فهرست می‌کنند و خانواده‌های فقیر و مستحق از سروی‌شان باز می‌مانند.

بی‌بی‌نسا، زنی بزرگ‌سال با چشم‌های پر از اشک گفت که چهار فرزندش در نبرد‌های کندز کشته شده‌ و از آنان بیش از ده کودک یتیم مانده‌اند. بی‌بی‌نسا افزود که نانی برای خوردن ندارند و وقتی به درب موسسات امدادرسان مراجعه می‌کند، کمکی دریافت نمی‌تواند. این مادر از نهاد‌های امدادرسان کندز خواست تا برای زنده ماندن نواسه‌های یتیمش، وی را کمک کنند و گرنه آن‌ها از سردی هوا و نبود مواد غذایی جان می‌دهند.

در همین حال حاجی بای مراد که از دست و پا معیوب است، نیز گفت که کمک‌ها به افراد مستحق توزیع نمی‌شود و کسی هم نیست که جلو این کار را بگیرد.

خانم‌گل، یکی دیگر از ساکنان کندز، گفت که در خانه کرایی زنده‌گی می‌کند و سرپرست خانواده‌اش نیز بیکار است. به گفته خانم‌گل، وقتی به درب ریاست مهاجرین کندز برای دریافت کمک می‌رود، کسی وی را شامل فهرست کمک‌ها نمی‌کند. وی افزود: «افرادی شامل لیست می‌شوند که از قوم طالبان باشند و یا با آن‌ها روابط داشته باشند.» این خانم تصریح کرد که هر روز به مقابل درب ریاست مهاجرین می‌رود، اما کسی مشکلاتش را نمی‌شنود. خانم‌گل از مسوولان حکومت محلی طالبان و موسسات امداد‌رسان در این ولایت خواست تا به افراد مستحق و نیازمند کمک توزیع کنند و تبعیض و قوم‌پرستی را در توزیع کمک‌ها کنار بگذارند.

در همین حال عبدالولی محمدی، رییس مهاجرین و عودت‌کننده‌گان حکومت سرپرست طالبان برای کندز، توزیع ناعادلانه کمک‌ها در این ولایت را رد می‌کند و می‌گوید : «از زمان آغاز حکومت طالبان تا اکنون برای بیش از هشت هزار خانواده در کندز کمک‌های نقدی، غذایی و غیرغذایی توزیع شده است.» به گفته محمدی تیم‌های سروی ریاست مهاجرین و موسسات همکار سروی را دقیق انجام می‌دهند تا کمک‌ها به افراد نیازمند و مستحق برسد.

گفتنی است که در شماری از ولایت‌های دیگر نیز ادعاهایی وجود دارد که طالبان کمک‌ها را بیش‌تر به افراد مورد نظر خود توزیع می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا