شورای ولایتی کندز: خدمات شفاخانه‌ی کووید-۱۹ بهتر شده است

۸صبح، کابل: پس از شکایت‌های پی هم از نبود امکانات و ارائه‌ی خدمات نامناسب صحی برای بیماران کرونا در ولایت کندز، حالا نماینده‌گان شورای ولایتی می‌گویند که عرضه خدمات شفاخانه‌ی کووید-۱۹ این ولایت بهتر شده است.

با شیوع ویروس کرونا در کشور و ثبت چندین واقعه در ولایت کندز، شفاخانه سپین‌زر، ویژه‌ی مریضان مبتلا به ویروس کرونا شد که بعد از بستری شدن چندین تن از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا بودند، شکایت‌های مردم مبنی بر ضعیف بودن خدمات صحی بالا شد و خدمات صحی در این ولایت با انتقاد‌های زیاد مردم روبه‌رو گردید.

بعد از انتقادها، مسوولیت شفاخانه‌ی کووید-۱۹ کندز را موسسه‌ای با حمایت مالی بانک جهانی بر عهده گرفت که حالا رضایت شورای ولایتی را نیز به میان آورده است.

شماری از اعضای شورای ولایتی ولایت کندز می‌گویند، نزدیک به یک ماه می‌شود که مسوولیت شفاخانه کووید-۱۹ کندز را موسسه‌ای به نام جک بر عهده گرفته و کار این موسسه نتیجه مثبت داشته است.

امرالدین ولی وکیل شورای ولایتی ولایت کندز می‌گوید، بررسی و نظارتی که از طرف وکلای شورای ولایتی در شفاخانه سپین‌زر کندز صورت گرفته است نتیجه‌ی آن بهتر از قبل بوده است.

به گفته‌ی امرالدین ولی، شورای ولایتی از لحاظ مدیریتی در شفاخانه کووید-۱۹ کندز حالا هیچ تشویش ندارد و خدمات حالا به گونه بهتر برای مریضان ارایه می‌گردد؛ مگر کم‌بود تشکیل و نبود بستر مشکل کلانی هست که وجود دارد.

به گفته امرالدین ولی، ریاست صحت عامه کندز باید ۱۰۰ بستر را در شفاخانه کووید-۱۹ کندز فعال می‌کرد، مگر همین اکنون تنها ۲۰ بستر فعال است که باید از طرف ریاست صحت عامه توجه لازم می‌شد.

اما به گفته احسان‌الله فضلی رییس صحت عامه کندز در قرارداد با موسسه جک ۵۰ بستر ذکر شده اما به خاطر آماده‌گی هر چه بیش‌تر فعلاً، ۱۰۰ بستر به طور کامل و مجهز در شفاخانه آماده شده است و در صورت نیاز می‌تواند بسترها اضافه شود.

رییس صحت عامه کندز می‌گوید برخی وسایل و تجهیزات صحی که برای شفاخانه کووید-۱۹ خریداری می‌شد، همه به کندز انتقال داده یافته و با رسیدن این همه تجهیزات مشکلی که موجود بود رفع شده و پرسونل صحی به طور ۲۴ ساعته در خدمت مردم کندز است و از هیچ نوع تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

در همین حال، سردار ولی تکل معاون موسسه جک می‌گوید، آنان تمام تلاش‌های‌شان را به خرج می‌دهند تا بتوانند خدمات بهتر عرصه کنند.

تکل گفت که برای مبارزه با کرونا و تداوی بیمارانی که در کندز به این ویروس مبتلا هستند، در حدود ۶۱ میلیون افغانی اختصاص یافته که در جریان  شش ماه موسسه جک برای این بیماران خدمات صحی عرضه می‌کند.

برخی از مستفیدشده‌گان خدمات شفاخانه کووید-۱۹ خرسند هستند و می‌گویند که  حالا به گونه بهتر در این شفاخانه خدمات صحی عرضه می‌شود.

افراد مستفیدشده از خدمات صحی شفاخانه‌ی کووید-۱۹ با آن که نمی‌خواهند نامی ازشان برده شود، می‌گویند مراقبت‌های این مرکز خوب، قابل قبول و معیاری شده است‌.

روزانه در حدود ۳۰ تن در کندز به مرکز صحی کووید-۱۹ مراجعه می‌کنند و از نزدشان سمپل گرفته می‌شود. هنوز هم سمپل‌ها به مرکز فرستاده می‌شوند تا نتیجه مثبت و منفی آن معلوم گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن