سرور دانش در پاکستان: طالبان توقع نداشته باشند که افغانستان را به گذشته تاریک برگردانند

۸صبح، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که طالبان نباید توقع داشته باشند که افغانستان را بار دیگر به «گذشته تاریک» برگردانند.

معاون دوم ریاست جمهوری این سخنان در دیدار با آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پاکستان گفته است.

محمدسرور دانش برای شرکت در نشست بین‌المللی «چهل سال میزبانی پناهنده‌گان افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبسته‌گی»، به اسلام‌‎آباد رفته است. این نشست روز دوشنبه، بیست‌وهشتم دلو در اسلام‌آباد برگزار شد. محمدسرور دانش در این نشست سخنرانی کرد.

سرور دانش در سخنرانی‌اش در این نشست در مورد مهاجرت، جنگ و صلح در افغانستان و روابط با پاکستان صحبت کرد.

او درباره تلاش‌های صلح گفت که مهاجرت پیوند نزدیک با این مسأله دارد و افغانستان از پیش‌رفت در مذاکرات امریکا و طالبان برای امضای توافق‌نامه استقبال می‌کند.

معاون دوم ریاست جمهوری هم‌چنان گفت که بخش اصلی روند صلح مربوط برقراری صلح میان طالبان و دولت افغانستان می‌شود که هنوز حتا آغاز نشده است. او تأکید کرد که تنها امضای موافقت‌نامه بین آمریکا و گروه طالبان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

سرور دانش در این نشست از پاکستان خواست که برای تأمین صلح با دولت افغانستان همکاری کند.

معاون رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که اگر گروه طالبان رابطه خود با سایر گروه‌های «افراطی و تروریستی» را هم‌چنان حفظ کند، هرچند آتش‌بس هم شود، اما صلح پایدار به دست نخواهد آمد.

محمدسرور دانش گفت که صلح واقعی آن است که مردم آزادانه از حقوق شهروندی خود استفاده کنند و از حق آموزش، صحت، کار، سفر، آزادی بیان و فعالیت آزاد سیاسی برخوردار و حق شرکت در انتخابات را داشته باشند.

او هم‌چنان گفت که در این شرایط طالبان هم مانند سایر شهروندان باید از این حقوق برخوردار شوند و در حاکمیت سهیم گردند.

معاون دوم ریاست جمهوری هم‌چنان گفت که هیچ گروهی به شمول حکومت افغانستان نمی‌تواند در غیاب مردم افغانستان، شبکه‌های سیاسی، فرهنگی و مدنی آن تصمیم بگیرد.

معاون ریاست جمهوری در مورد مهاجرت نیز گفت: «حضور انبوهی از مهاجران ما در کشورهای همسایه، مشکلاتی هم برای میزبان‌ها داشته است اما در بسیاری از حالات، مهاجران ما در اقتصاد این کشورها نقش مثبت داشته‌اند.»

از جانب دیگر، محمدسرور دانش در این نشست گفت که بعد سال ۲۰۰۱ متأسفانه گروه‌هایی از مخالفان دولت افغانستان در پاکستان از میان مهاجران دست به سربازگیری زدند و جنگ‌های «تخریبی و تروریستی» را بر ضد دولت مشروع افغانستان آغاز کردند و باعث تداوم نا امنی در افغانستان شدند.

او تأکید کرد که موضوع مهاجران افغان در پاکستان یا ایران و هرجای دیگر نباید به یک مسأله سیاسی و به یک عامل فشار بر حکومت افغانستان تبدیل شود.

به گفته او، نباید به خاطر مسایل سیاسی مهاجران مورد بی‌مهری و فشارهای بی‌جا قرار گیرند و حقوق بشری آن‌ها تلف شود.

 نشست بین‌المللی «چهل سال میزبانی پناهنده‌گان افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبسته‌گی» به مناسبت چهل ساله‌گی حضور مهاجران افغانستان در پاکستان برگزار شده است. در این نشست مقامات ارشد کشور میزبان و سازمان ملل متحد حضور داشتند.

حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار پناه‌جوی افغانستانی در پاکستان به سر می‌برند و این کشور دومین کشور بزرگ پناهنده مهاجران از سوی سازمان ملل متحد شناخته شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن