انتقاد دانش از مسوده «توافق‌نامه صلح افغانستان»؛ طرح شورای عالی مصالحه قابل ارائه در نشست استانبول نیست

۸صبح، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، طرح شورای عالی مصالحه ملی زیر نام «توافق‌نامه صلح افغانستان» را مورد انتقاد قرار داده است.

دانش در یادداشتی در فیس‌بوک خود گفته است که این طرح به جای تقویت اجماع در جبهه جمهوریت، اختلافات در درون جبهه جمهوریت را برجسته کرده است و به همین جهت به هیچ صورت قابل ارائه به نشست استانبول یا نشست دیگری نیست و باید از نو و با دقت بیش‌تر طرح جامع و مورد توافق همه تدوین شود.

معاون دوم ریاست جمهوری نوشته است که این طرح «کاستی‌ها و ضعف‌ها»ی بسیار دارد و هیچ گونه توحید و انسجامی بین نظرات و طرح‌های مختلف جانب جمهوریت صورت نگرفته است.

به گفته دانش، بهتر بود که گروه فنی توحید نظریات در شورای عالی مصالحه ملی صادقانه اعلام می‌کرد که موفق به توحید طرح‌ها نشده و نیاز به وقت بیش‌تر دارد.

سرور دانش همین طور گفته است که در طرح شورای عالی مصالحه ملی با طرح رییس جمهور و حکومت افغانستان، برخورد توهین‌آمیز صورت گرفته است و هیچ گونه توضیحی درباره آن ذکر نشده و تنها یک تصویر بسیار فشرده از فهرست آن ارائه شده است.

به گفته دانش، در حالی که همین طرح (حکومت صلح) به عنوان گزینه «الف» هم معرفی شده که اصولاً باید گزینه نخست و برگزیده تلقی و امتیازات آن برجسته شود.

او اما افزوده است که در مقابل، طرح «ب» (دولت انتقالی) که طرح درجه دوم است چندین برابر با توضیحات و تفصیلات بیان شده و مبنای تمام مباحث و راهکارهای بعدی قرار گرفته است.

معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که این «نگرش یک جانبه» گروه تخنیکی شورای عالی مصالحه ملی را نشان می‌دهد که عمداً خواسته است طرح حکومت را مبهم جلوه دهد و به حاشیه براند.

سرور دانش در ادامه انتقاد کرده است که طرح «ب» (دولت انتقالی) به طور عمده طرح زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان را محور قرار داده و همه عناصر آن را با تعدیلات و اصلاحاتی تأیید کرده و از خود ابتکاری نکرده است.

معاون دوم ریاست جمهوری هم‌چنان از نشر شتاب‌زده و پیش از تصویب مسوده «توافق‌نامه صلح افغانستان» انتقاد کرده است.

او در ادامه گفته است: «چرا برخی از ماها این قدر عجله داریم که برای گروه طالبان هر نوع امتیازی را تقدیم کنیم و دولت مستقر و مشروع افغانستان را تضعیف کنیم و جبهه جمهوریت را چند پارچه نشان دهیم و همه گزینه‌ها را یک‌باره و یک‌جای علنی کنیم؟»

به همین ترتیب، سرور دانش انتقاد کرده است که طرح شورای عالی مصالحه ملی در حقیقت دیدگاه تنها یک جناح یا یک حزب را برجسته کرده است.

به گفته او، نظام پارلمانی و یا صدارتی چه برای دوره انتقال و چه برای آینده افغانستان، تنها نظر یک حزب است و نباید به عنوان نظر همه جبهه جمهوریت و نظر همه اقوام و احزاب قلمداد شود.

دانش استقرار نظام کامل پارلمانی را با توجه به مساعد نبودن بستر نظام حزبی فراگیر، غیرعملی خوانده و گفته است که در گذشته‌های تاریخ سیاسی افغانستان نیز نظام پارلمانی موفق نبوده است.

معاون دوم ریاست جمهوری از جانب دیگر، طرح شورای عالی مصالحه ملی را «تقسیم قدرت بین دو قوم» خوانده است که به نام نظام صدارتی یا پارلمانی و در لفافه تمرکززدایی ارائه شده و یکی را مستحق ریاست جمهوری و دیگری را مستحق صدراعظمی دانسته است.

سرور دانش می‌گوید که اگر هدف طرح صلح، ختم جنگ و مشارکت عادلانه اقوام باشد، نظام ریاستی که در آن یک رییس جمهور منتخب با آرای عمومی مردم افغانستان منسوب به هر قومی که باشد و با چهار معاون به شمول یک زن می‌تواند این هدف را برآورده کند.

طبق پیشنهاد معاون دوم ریاست جمهوری، معاونان رییس جمهور در این نظام از میان چهار قوم دیگر (غیر از قومی که رییس جمهور منسوب به آن باشد) و بدون شماره گذاری و با صلاحیت‌های اجرایی تصریح شده در قانون اساسی برای معاونان و با محدود ساختن صلاحیت‌های کنونی رییس جمهور که در ماده ۶۴ قانون اساسی بیان شده است، انتخاب شوند.

دانش هم‌چنان دادن صلاحیت‌های لازم به ادارات محلی و دخیل ساختن مردم محل و شوراهای محلی در انتخاب یا تعیین والیان و هم‌چنین توزیع عادلانه بودجه ملی به همه ولایات با رعایت انکشاف متوازن و نقش برجسته شوراهای ولایتی و شهرداری‌های منتخب ولایات را پیشنهاد کرده است.

به گفته دانش، نظام ریاستی را که او با این مشخصات پیشنهاد کرده است، با واقعیت‌های کشور بیش‌تر مطابقت دارد و از تمرکز قدرت نیز می‌کاهد.

دکمه بازگشت به بالا