کشتار غیرنظامیان در غور؛ معترضان: اگر حکومت اقدام نکند مردم تصمیم خواهند گرفت

الیاس طاهری

صدها تن از باشنده‌گان ولسوالی لعل‌وسرجنگل غور در یک حرکت اعتراضی، درحالی‌که اجساد قربانیان را بر شانه‌های شان حمل می‌کردند، اداره محلی و ارگان‌های امنیتی این ولایت را در قبال تأمین امنیت‌شان به بی‌کفایتی متهم کردند.

باشنده‌گان ولسوالی لعل‌وسرجنگل، پیش از چاشت روز پنج‌شنبه، دوم ثور در واکنش به قتل چهار مسافر در مسیر فیروزکوه- لعل‌وسرجنگل دست به اعتراض زدند. روز چهارشنبه، یکم ثور چهار مسافر غیرنظامی در منطقه‌ی «شینیه» از مربوطات ولسوالی دولت‌یار ولایت غور زمانی‌که به طرف خانه‌های شان می‌رفتند، توسط افراد مسلح ناشناس از موتر پایین و تیرباران شدند. هرچند تاکنون فردی یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است؛ اما مسوولان محلی غور گفته‌اند که مسوول قتل این چهار غیرنظامی، گروه طالبان است. کشتار این افراد غیرنظامی واکنش شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشت.

تظاهرات کننده‌گان پیکر جان‌باخته‌گان را تا مقابل ساختمان اداره ولسوالی لعل‌وسرجنگل بر شانه‌های شان حمل کردند. آنان از حکومت و سایر نهادهای حقوق بشری خواستند که در قبال چنین «جنایتی» بی‌تفاوتی و سکوت اختیار نکنند. معترضان هدف از اعتراض شان را بی‌توجهی مسوولان اداره محلی در برابر این رویداد و سایر رویدادهای این‌چنینی در مسیر راه لعل‌وسرجنگل- فیروزکوه عنوان کردند. به گفته‌ی معترضان، در گذشته نیز چندین بار در مسیر شاهراه غور- کابل و غور- هرات مسافران بی‌گناه یا تیرباران و یا به گروگان گرفته شده‌اند؛ اما اداره محلی در برابر هیچ کدام این رویدادها اقدام قابل قبول نکرده است.

معترضان، داشتن امنیت و حق گشت و گذار را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و شهروندی خود دانسته و از حکومت خواستند که در قبال تأمین امنیت جان مسافران بیش‌تر از این سهل‌انگاری و غفلت پیشه نکند. به باور معترضان، سکوت در برابر این «جنایت» باید بشکند و حکومت نیز امنیت مردم را در اولویت کاری خود قرار دهد.

آنان در پایان تظاهرات، یک قطع‌نامه ۵ ماده‌ای نیز منتشر کردند. در بخشی از قطع‌نامه آمده که بی‌مسوولیتی مسوولان محلی غور سبب شده است تا مسیر شاهراه غور – هرات و غور – کابل از مسیر ولسوالی دولت‌یار، به محل «مرگ انسان‌های مظلوم» و «بی دفاع» مبدل شده است.

در یکی از ماده‌های قطع‌نامه، از اداره محلی غور و ارگان‌های امنیتی خواسته شده است که عاملان قتل این چهار غیرنظامی را به زودترین فرصت ممکن شناسایی، بازداشت و به پنجه قانون بسپارند. همین‌طور در ادامه آمده است که عاملان تمامی رویدادهای این مسیر باید شناسایی و مجازات شوند.

راه‌اندازی عملیات تصفیه‌ای «قاطع» و «سریع» در مسیر فیروزکوه – لعل‌وسرجنگل و شاهراه غور – هرات به منظور پاکسازی ساحات از وجود تروریستان و ایجاد پاسگاه‌های امنیتی در نقاط ناامن این مسیرها، از دیگر خواست‌های معترضان می‌باشند.

همین‌طور معترضان فیصله کرده‌اند تا زمانی‌که عاملان قتل این چهار مسافر بازداشت و به پنجه قانون سپرده نشوند، شاهراه غور- کابل را از دو مسیر «سرجنگل» و «گرماب لعل» می‌بندند و اجازه‌ی رفت‌وآمد را برای هیچ‌کسی نخواهند داد.

معترضان در قطع‌نامه‌ی شان به حکومت هشدار داده‌اند که اگر اداره محلی و حکومت مرکزی به خواسته‌ها و مطالبات برحق و قانونی آنان توجه فوری و جدی نکند، آنان به خاطر تأمین امنیت خود در یک تجمع «وسیع» مردمی، تصمیم خواهند گرفت.

دکمه بازگشت به بالا