کشته شدن دست کم ۱۲۰ سیاستمدار در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری مکزیک

در سال گذشته‌ی میلادی هزاران نفر در مکزیک به قتل رسیده‌اند. حال در کارزار انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست کم ۱۲۰ سیاستمدار به قتل رسیده‌اند. اغلب آن‌ها در حوزه‌های محلی فعال بوده‌اند.

در حالی که قرار است روز یکشنبه اول جولای انتخابات ریاست جمهوری در مکزیک برگزار شود، یک رشته قتل‌های فجیح در این کشور رخ داده است. در کارزار انتخاباتی بیش از ۱۲۰ سیاستمدار کشته شده‌اند. گفته می‌شود ۱۶ قربانی زن بوده‌اند.

این گزارش از سوی انستیتوت مشاوره‌ای «الکت» منتشر شده است که اعمال خشونت‌آمیز علیه سیاستمداران را به ثبت می‌رساند.

روبن سالازار، مدیر انستیتوی «الکت» می‌گوید که بیش از ۲۰ سال است که کارزارهای انتخاباتی دچار موجی از خشونت هستند. علاوه بر این در طول ۱۰ ماه گذشته ۴۰۰ مورد عمل خشونت‌آمیز علیه سیاستمداران به ثبت رسیده است. به‌ویژه کاندیداها و مقام‌های محلی هدف سوءقصدها بوده‌اند.

شهروندان این کشور واقع در امریکای لاتین در روز یکشنبه اول جولای نه فقط رییس‌ جمهوری جدید انتخاب می‌کنند، بلکه بیش از ۳۰۰۰ مقام دولتی انتخاب خواهند شد، از جمله تمام اعضای کنگره، هشت فرماندار جدید و حدود ۱۶۰۰ شهردار که شهردار پایتخت مکزیکوسیتی در میان آن‌هاست.

اما موج خشونت‌ها فقط متوجه سیاستمداران و مقام‌های محلی نیست. بیش از ۲۹ هزار مورد قتل در سال گذشته‌ی میلادی به ثبت رسیده که خونین‌ترین سال در تاریخ معاصر مکزیک بوده است.

علاوه بر این حدود ۳۶هزار نفر به عنوان مفقودشده به ثبت رسیده‌اند. در محافل قدرتمند تبه‌کاران، جنگ بر سر قدرت و تقسیم معاملات جنایی غیر قانونی، تقسیم حوزه‌ی نفوذ و مسیرهای قاچاق با شدت و حدت تمام در جریان است. در این میان دولت نقشی عاجز و درمانده دارد و قادر به مقابله با این موج سنگین جنایت سازمان‌یافته نیست.

دکمه بازگشت به بالا