در هفته کاهش خشونت ۴۱ نفر در افغانستان کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارش «نظارت بر روی‌کردهای نظامی هفت روز کاهش خشونت» را نشر کرد. طبق این گزارش در جریان هفته کاهش خشونت، ۱۴ غیرنظامی، ۲۲ نیروی امنیتی و پنج جنگ‌جوی طالبان در نتیجه درگیری‌ها و حملات کشته شده‌اند. یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در این هفته، ۲۸ درصد کاهش یافته است.

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز شنبه، دهم حوت، نشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که در نتیجه رویدادهای امنیتی، ۴۲ غیرنظامی و ۲۳ نظامی در هفته کاهش خشونت زخمی شده‌اند.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر حاکی از آن است که پس از شروع هفته کاهش خشونت (۳ تا ۷ ماه)، طالبان در ‌۱۶ ولایت به حملات مختلف از جمله «درگیری‌های مسلحانه، انفجار ماین، فیر راکت، ترور، تیرباران و اسیر گرفتن» اقدام کرده‌اند.

این نهاد گفت که طالبان در جریان هفته کاهش خشونت سه غیرنظامی را گروگان گرفته‌اند. یکی از این گروگان‌ها، احمدعلی حسنی، ولسوال دره صوف بالای ولایت سمنگان است.

ولایت‌هایی که طالبان به آن حمله کرده‌اند، شامل بلخ، فاریاب، سمنگان، بغلان، غور، ارزگان، فراه، زابل، قندهار، هلمند، پکتیا، میدان‌وردک، ننگرهار، لغمان، بادغیس و کاپیسا می‌شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که در هفته‌ی پیش از اعلام کاهش خشونت، ۷۸‌ نفر از غیرنظامیان قربانی جنگ شده بودند که شامل ۲۷ کشته و ۵۱ زخمی می‌شده است. تلفات غیرنظامیان اما در هفته کاهش خشونت ۲۸ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در جریان هفته کاهش خشونت، از جانب نیروهای دولتی تنها تلفات در جریان درگیری‌های مسلحانه، ثبت شده است و از طرف نیروهای بین‌المللی، هیچ رویداد امنیتی نزد این کمیسیون در هفته کاهش خشونت، ثبت نشده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر اما گفته است که در این هفته از سوی گروه طالبان، شاهد رویکردهایی بوده است که منتج به تلفات غیرنظامی و نظامی شده است. این نهاد گفته است که در برخی از موارد این رویکردها، نقض آشکار حقوق بشردوستانه بین‌المللی پنداشته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن