خطیب‌زاده: موج آواره‌گان افغانستان به ایران نمی‌تواند ادامه یابد

۸صبح، کابل: سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که موج آواره‌گان افغانستان به ایران نمی‌تواند ادامه یابد. او از طالبان خواسته است که به مسوولیت‌های‌شان عمل کنند.

رسانه‌های ایرانی امروز دوشنبه، ۲۲ حمل به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش داده‌اند که این کشور بیش از چهار دهه گذشته میزبان «کریمانه» برای افغانستان بوده‌ است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تأکید کرده ‌است که بهترین شاهد برای این رفتار «کریمانه و میزبانی محترمانه» ورود بلاانقطاع آواره‌گان افغانستان به ایران است.

خطیب‌زاده گفته‌است: «همه ما در کنار خودمان اتباع افغانستانی را می‌بینیم که با ما زنده‌گی می‌کنند و از تمامی یارانه‌ها و امکانات مردم ایران به صورت یکسان استفاده می‌کنند.»

او تصریح کرده‌است: «متأسفانه برخی تلاش می‌کنند این‌ها نادیده گرفته شود و موج ایران‌هراسی را در افغانستان ایجاد کنند یا برخی در ایران سعی دارند موج افغانستان‌هراسی ایجاد کنند.»

خطیب‌زاده در حالی از برخورد «کریمانه» ایران با پناه‌جویان افغانستان سخن می‌زند که در روزهای پسین موجی از افغانستان‌ستیزی در ایران به راه‌ انداخته شده که واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

دکمه بازگشت به بالا