سفر همراه با ناامیدی خلیل‌زاد به منطقه؛ دریچه صلح همواره باز نمی‌ماند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، هم‌زمان با آغاز دور تازه سفرهای خود به منطقه، ابراز ناامیدی کرده است که خشونت‌ها به رغم تعهدات انجام‌شده، کاهش نیافته است.

او که قرار است در این دور به ناروی و قطر سفر کند، گفته است که این سفر را به ناامیدی آغاز می‌کند.

نماینده ویژه امریکا هشدار داده است که دریچه دست‌یابی به یک توافق سیاسی در افغانستان برای همیشه باز نخواهد بود.

به گفته او، عدم سازش و امتناع از ترک دشمنی، عدم توافق بر سر معادله‌ای برای همکاری سیاسی، زمینه‌ساز جنگ شده است.

خلیل‌زاد می‌گوید که افغان‌ها این روزها به سرعت به کام مرگ فرستاده می‌شود و تخریب‌کاران منطقه‌ای از افغان‌ها به عنوان توپ برای اهداف‌ نامشروع‌شان استفاده می‌کنند.

وی افزوده است که خون‌ریزی باید خاتمه پیدا کند و افغان‌ها به جای تخریب و هرج‌ومرج، ثبات و به جای انتقام، بخشش، سازش و انعطاف‌پذیری را انتخاب کنند.

وزارت خارجه امریکا نیز با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که زلمی خلیل‌زاد دور تازه سفرهای خود را به منطقه در پیوند به روند صلح افغانستان در ۲۶ ششم اکتوبر آغاز کرده است.

او قرار است به قطر و ناروی سفر کند. خلیل‌زاد در قطر با هیأت‌های مذاکراه‌کننده دولت و طالبان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

 طبق اعلام وزارت خارجه امریکا، زلمی خلیل‌زاد طرف‌های مذاکره‌کننده را تحت فشار قرار خواهد داد تا از افزایش خشونت‌ها جلوگیری شود.

خلیل‌زاد طبق اعلام وزارت خارجه امریکا بر دو طرف فشار می‌آورد تا دو طرف درباره کاهش خشونت منجر به آتش‌بس به توافق برسند و تلاش‌های‌شان را سرعت ببخشند تا روی یک نقشه سیاسی برای پایان جنگ ۴۰ ساله افغانستان موافقت کنند.

وزارت خارجه امریکا گفته است که دو طرف باید مراحل مقدماتی را طی کنند و وارد مذاکرات اساسی شوند.

این اظهارات در حال مطرح می‌شود که مذاکرات در دوحه به بن‌بست خورده است. این مذاکرات در ۲۲ سنبله امسال آغاز شد، اما نتایجی مملوسی در پی نداشته است.

دو طرف در حال حاضر در جست‌جوی تسهیل‌کننده برای عبور از این بن‌بست هستند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن