دیدار خلیل‌زاد با عمران‌خان درباره صلح افغانستان

۸صبح، کابل: عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، که برای اشتراک در هفتادو‌چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به امریکا رفته است، روز گذشته با زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، دیدار و گفت‌وگو کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، گزارش کرده‌اند که خلیل‌زاد به عمران‌خان در مورد پیش‌رفت در مذاکرات صلح با طالبان، ماهیت این مذاکرات و انتظارات و اقدامات آینده، معلومات داده است. به گفته قریشی، خلیل‌زاد هم‌چنان در مورد سیاست کلی امریکا در این مورد با عمران‌خان بحث و گفت‌وگو کرده است.

از پاکستان به عنوان حامی گروه طالبان یاد می‌شود. بارها این اتهام را کابل به آدرس اسلام‌آباد نشانه رفته است. مقام‌ها در کابل بارها به صراحت گفته‌اند که صلح در افغانستان بدون همکاری صادقانه پاکستان ناممکن است.

این دیدار در حالی انجام می‌شود که مذاکرات میان امریکا و گروه طالبان پس از نُه دور متوقف شده است و هر دو طرف از تشدید جنگ علیه یک‌دیگر سخن می‌گویند.

 دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، در شانزدهم ماه سنبله، مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرد. او هم‌چنان برنامه محرمانه دیدارش با رییس جمهور غنی و رهبران طالبان را لغو کرد. دلیل این اقدام، حمله موتر بمب‌گذاری شده در کابل اعلام شد که در آن یک سرباز امریکایی و ۱۱ غیرنظامی کشته شدند.

در حال حاضر تمام تلاش‌های مرتبط به صلح حکومت افغانستان نیز متوقف شده است.

گروه طالبان پس از توقف مذاکرات، به چند کشور از جمله چین، روسیه و ایران سفر کرده است. این سفر توسط اعضای دفتر قطر این گروه انجام می‌شود.

دولت افغانستان میزبانی از هیأت گروه طالبان را خلاف اصول و روابط میان کشورها می‌داند.

دکمه بازگشت به بالا