خلیل‌زاد: وقتی توافق روی خروج نهایی شد، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: پنجمین و طولانی‌ترین دور دیدار رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر پایان یافت. هر دو طرف اعلام کرده‌اند که در این دور از گفت‌وگوها به هیچ توافق نهایی دسته نیافته‌اند اما روی پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای در مورد «تضمین برای مبارزه با تروریسم و خروج سربازان امریکایی از افغانستان» توافق کرده‌اند. با این حال، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که مذاکرات بین‌الافغانی پس از توافق ‌نهایی روی جدول زمان‌بندی خروج سربازان امریکایی از افغانستان آغاز خواهد شد.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، ناوقت سه‌شنبه شب ( ۲۱ حوت) در یک رشته توییت‌هایی نوشته است :«صلح نیازمند توافق روی چهار موضوع است: تضمین‌ برای مبارزه با تروریسم، خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس سراسری.»

آقای خلیل‌زاد افزوده است هنگامی که پیش‌نویس توافق‌نامه در مورد جدول زمان‌بندی خروج سربازان امریکایی از افغانستان و اقدامات موثر بر ضد تروریسم نهایی می‌شود، گروه طالبان و دیگر افغان‌ها از جمله دولت وارد گفت‌وگوی بین‌الافغانی برای توافق سیاسی و برقراری آتش‌بس سراسری خواهند شد.

او با رضایت‌مندی از جریان مذاکرات قطر نوشته است که شرایط برای برقراری صلح بهبود یافته است و همه طرف‌ها می‌خواهند جنگ را پایان دهند. نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان هم‌چنان گفته است که اقدامات بعدی او مشوره با مقام‌ها در واشنگتن و دیگر شرکای این روند خواهد بود. او تصریح کرده است که به زودی با نماینده‌گان گروه طالبان بار دیگر دیدار می‌کند. آقای خلیل‌زاد تأکید کرده است تا وقتی که روی همه موارد توافق نشود، هیچ توافقی صورت نگرفته است.

در همین حال، گروه طالبان نیز در خبرنامه‌ای گفته است که گفت‌وگوهای قطر پایان یافته است. این گروه تأکید کرده است که هیچ توافقی نهایی حاصل نشده است و روی دو موضوع از جمله خروج نیروهایی امریکایی و استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر بحث صورت گرفته است. این گروه گزارش‌ها در مورد توافق برای آغاز گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان و برقراری آتش‌بس را رد کرده است.

از سویی هم، هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی فیسبوکش ضمن سپاس‌گذاری از تلاش‌های امریکا برای صلح، نسبت به برقراری آتش‌بس سراسری و آغاز مستقیم گفت‌وگو میان حکومت و گروه طالبان ابراز امیدواری کرده است.

پنجمین دور دیدار رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در ششم حوت آغاز شد و برای شانزده روز ادامه یافت. این گفت‎وگوها طولانی‎ترین دور مذاکرات دو طرف است که تاکنون انجام شده است. این دور مذاکرات میان دو طرف دو بار متوقف و از سر گرفته شد.

مذاکرات قطر به دلیل طولانی شدن و هم‎چنان عدم وضاحت در مورد جزئیات مورد بحث آن باعث نگرانی‌ها در داخل افغانستان شده بود. عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در نشست روز دوشنبه شورای وزیران گفت که مردم نسبت به عدم وضاحت جزئیات این گفت‎وگوها نگران هستند.

هرچند مقام‌های امریکایی و حکومت افغانستان اعلام کرده بودند که جزئیات گفت‎وگوها میان آقای خلیل‌زاد و رییس جمهور غنی به اشتراک گذاشته می‎شود اما حکومت افغانستان نیز در این مورد به مردم و رسانه‌ها جزئیات نداده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن