خلیل‌زاد به عبدالله: جهان توقع دارد که افغانستان با طرح واحد به نشست استانبول برود

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان روز شنبه، بیست‌ویکم حمل به کابل آمد و با محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. نشست استانبول که ارگ ریاست جمهوری برگزاری آن را «قریب‌الوقوع» توصیف کرده است، یکی از محورهای این گفت‌وگوها بوده است.

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله گفته است که جهان توقع دارد تا جمهوری اسلامی افغانستان با طرح واحد به نشست استانبول برود.

او هم‌چنان تأکید کرده است که کشورش از تلاش‌های افغانستان حمایت می‌کند و در کنار مردم افغانستان در راستای تلاش‌ها برای صلح و مرحله پساصلح می‌ماند.

سپیدار می‌گوید که خلیل‌زاد از پیش‌رفت‌ها برای ایجاد اجماع داخلی زیر چتر شورای عالی مصالحه ملی قدردانی کرده است. او گفته است: «ایالات متحده و جهان خواهان تسریع روند صلح و بیش‌ترین استفاده از فرصت موجود برای پایان جنگ و استقرار صلح دایمی در افغانستان است».

نماینده ویژه امریکا در امور صلح از تمام طرف‌ها خواسته است که برای پایان جنگ و دست‌یافتن به صلح دایمی همکاری کنند.

در این دیدار، معاونان، اعضای رهبری شورای عالی مصالحه ملی و شماری از شخصیت‌های سیاسی کشور نیز حضور داشته‌اند.

عبدالله در این نشست گفته است که افغانستان برای دست یافتن به صلح عادلانه و دایمی متعهد است.

رییس شورای عالی مصالحه عالی افزوده است که این شورا به عنوان یک چتر در راستای برقراری صلح تلاش می‌کند و این نهاد در توحید دیدگاه‌های جمهوریت گام‌های مهمی برداشته و جمهوری اسلامی با طرح و دیدگاه مشترک به اجلاس استانبول می‌رود.

از جانب دیگر، طبق اعلام ارگ، محمداشرف غنی و خلیل‌زاد نیز در ارگ درباره پیش‌رفت‌های روند صلح و آماده‌گی‌ها برای نشست ترکیه درباره صلح افغانستان، گفت‌وگو کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا