خلیل‌زاد: امریکا باید برای جلوگیری از فروپاشی افغانستان، با طالبان تعامل کند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین امریکا برای صلح افغانستان، از فروپاشی این کشور هشدار داده و از دولت جو بایدن خواسته است که برای جلوگیری از این فروپاشی، با طالبان تعامل کند.

خلیل‌زاد روز چهارشنبه، پنجم عقرب، در گفت‌وگو با «بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی» در واشنگتن گفته است که ایالات متحده باید برای کمک به کاهش بحران انسانی در افغانستان با طالبان کار کند.

او اشرف غنی، رییس جمهوری فراری کشور را عامل این بحران و مشکلات عنوان و تصریح کرده است که ایالات متحده باید به دنبال عادی‌سازی روابط خود با طالبان باشد.

خلیل‌زاد‌ از فروپاشی حکومت جدید طالبان هشدار داده و گفته است که اگر کمک نشود، این شکست باعث ایجاد «بحران انسانی عظیم» و مهاجرت میلیون‌ها شهروند افغانستان می‌شود و در ضمن عامل بی‌ثباتی منطقه و ایجاد فضای امن برای تروریستان خواهد شد.

نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان تأکید کرده است که طالبان به دنبال عادی‌سازی روابط خود با امریکا هستند و از ایالات متحده می‌خواهند سفارت خود را در کابل بازگشایی و تحریم مالی را لغو کند. همین‌طور به گفته او، طالبان خواستار کمک‌های اقتصادی به افغانستان هستند.

خلیل‌زاد گفته است: «ما باید با آن‌ها بنشینیم تا با نقشه راهی موافقت کنیم که موضوع بی‌اعتمادی به یک‌دیگر و رفتار آن‌ها در مورد حقوق بشر را که انتظار داریم انجام شود، در نظر می‌گیرد.»

وی بار دیگر تأکید کرده است که طالبان از برخی جهات تغییر کرده‌اند و به توافق‌نامه دوحه، پای‌بند‌ند. به گفته او طالبان متعهدند که از خاک افغانستان علیه امریکا هیچ تهدیدی صورت نگیرد.

خلیل‌زاد بدبینی امریکا نسبت به طالبان را موجه خوانده، اما افزوده است که باید به جای منزوی ساختن آن‌ها، فرصت‌ برای دیپلماسی داده شود.

از سوی دیگر، او از عملکرد ضعیف نیروهای امنیتی افغان و رییس جمهور فراری کشور انتقاد کرده و گفته است غنی معتقد بود که بدون حضور ایالات متحده می‌تواند طالبان را از طریق نظامی شکست دهد. از این رو به گفته او به درخواست‌های طالبان برای استعفای خود توجه نکرد.

به باور خلیل‌زاد، اشتباه محاسباتی غنی این بوده است که او فکر نمی‌کرده که امریکا در مورد عقب‌نشینی، جدی است و هرگز عقب‌نشینی نمی‌کند.

این در حالی است که طالبان در بیست‌وچهارم اسد سال جاری کابل را به دست گرفتند. از آن زمان تاکنون جهان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته‌ و امریکا نیز ذخایر ارزی بانک مرکزی را مسدود کرده است. این‌همه طالبان را تا حدی نگران ساخته و آن‌ها بارها از جهان خواستار تعامل با خود شده‌اند.

جامعه جهانی تاکنون به این خواست‌ها لبیک نگفته و در رفتار خود با طالبان از احتیاط کار گرفته‌اند. جامعه جهانی گفته‌ است که عملکرد طالبان را زیر نظر دارد و در صورتی‌ که آنان حکومت فراگیر تشکیل ندهند و حقوق اقلیت‌ها و زنان را رعایت نکنند، حکومت‌شان را به رسمیت نخواهند شناخت.

دکمه بازگشت به بالا