خلیل‌زاد با رییس جمهور تاجیکستان درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان طی سفری به تاجیکستان با امام‌علی رحمان، رییس جمهور این کشور دیدار کرد.

این دیدار روز سه‌شنبه، چهاردهم ثور انجام شده است.

خبرگزاری خاور تاجیکستان گزارش داده است که دو طرف در این دیدار، جنبه‌های مختلف وضعیت فعلی افغانستان، به ویژه روند برقراری صلح و ثبات در این کشور و هم‌چنین موضوعات منطقه‌ای و جهانی را مورد بحث قرار داده‌اند.

امام‌علی رحمان گفته است که جریان توسعه اوضاع در افغانستان و توسعه روابط چند وجهی تاجیکستان با آن دائما در مرکز توجه تاجیکستان بوده است.

رییس جمهور تاجیکستان در دیدار با خلیل‌زاد از تلاش‌های دولت افغانستان برای برقراری امنیت و صلح حمایت کرده است.

دو طرف هم‌چنان روی موضوعات منطقه‌ای از جمله لزوم تقویت همکاری در مبارزه مشترک با تهدیدها و چالش‌های مدرن، از جمله تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته فراملی اشاره بحث کرده‌اند.

 خلیل‌زاد در دیدار با امام‌علی رحمان گفته است که افغانستان پلی بین آسیای میانه و آسیای جنوبی است و صلح و ثبات در این منطقه برای توسعه تجارت و حمل و نقل کالا و محصولات برای تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای میانه بسیار مهم است.

خبرگزاری خاور گزارش داده است که دو طرف تأکید کرده‌اند که تاجیکستان با استفاده از تمام ظرفیت و فرصت‌های موجود، به تلاش‌های خود برای کمک به حل مساله افغانستان و بازسازی اقتصادی و اجتماعی کشور ادامه دهد.

خلیل‌زاد پس از یک رشته دیدارها در کابل به تاجیکستان رفت. او در دیدار با رهبران افغانستان گفته است که جامعه جهانی مخالف هر نوع تلاش طالبان برای گرفتن قدرت از طریق زور است.

دکمه بازگشت به بالا