خلیل‌زاد: تخریب‌کاران تلاش‌های شان را در آستانه آغاز مذاکرات صلح افزایش می‌دهند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که تخریب‌کاران صلح تلاش‌های شان را در آستانه آغاز مذاکرات افزایش می‌دهند.

آقای خلیل‌زاد در پایان روز چهارشنبه، نوزدهم سنبله با نشر یک رشته از توییت‌ها به حمله بر امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری واکنش نشان داده است.

به گفته وی، تاریخ گواه است که هم‌زمان با نزدیک شدن فرصت برای صلح، تخریب‌کاران از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌کنند.

زلمی خلیل‌زاد تصریح کرده است که حمله بر معاون نخست ریاست جمهوری از تازه‌ترین مواردی است که در نتیجه آن، آقای صالح جان به سلامت برده است، اما سایر مردم کشته و زخمی شده‌اند.

او اما گفته است که تخریب‌کاران برای اخلال این فرصت تاریخی بیش‌تر مایوس می‌شوند، زیرا که افغان‌ها در دام آنان نخواهند افتاد.

به گفته نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، افغان‌ها می‌دانند که «روند موفق صلح یگانه راه پایان بخشیدن به جنگ درازمدت در کشور است» و تحقق آرمان‌های گسترده مردم نیز به دو گروه مذاکره‌کننده دولت و طالبان بر می‌گردد.

وی پیش از این خواستار آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی شده بود و هشدار داده است که گروه‌هایی برای تخریب این روند تلاش می‌کنند.

زلمی‌ خلیل‌زاد در حال حاضر در دوحه به سر می‌برد و مصروف تسهیل آغاز این مذاکرات است.

مذاکرات بین‌الافغانی اما به دلیل این‌که طالبان هنوز روند رهایی زندانیان‌شان را ناتکمیل می‌دانند، آغاز نشده است.

گفتنی است که در انفجار روز گذشته در کابل که هدف آن امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری خوانده شد، بیش از ۱۰ تن کشته و بیش از ۱۵ تن زخمی شدند.
در میان زخمیان این رویداد، سه محافظ آقای صالح نیز حضور دارند.

معاون اول ریاست جمهوری اما در این رویداد در قسمت دست و صورتش آسیب سطحی دیده است.

هرچند وزارت امور داخله شبکه حقانی را مسوول این انفجار می‌داند، اما گروه طالبان که شبکه حقانی در چهارچوپ آن فعالیت می‌کند، دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا