خلیل‌زاد: صلح باید آزادی رسانه‌ها را تقویت کند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است، امریکا طرفدار صلحی است که در آن ارزش‌ها و نهادهای دموکراتیک نظیر آزادی رسانه‌ها، تقویت شود.

آقای خلیل‌زاد امروز سه‌شنبه، دهم ثور به مناسبت اولین سال‌یاد کشته شدن ۹ خبرنگار در شش درک کابل در توییتی نوشته است: «ما صلحی می‌خواهیم که در سایه‌ی آن نهادها و ارزش‌های دموکراتیک نظیر آزادی ‌رسانه‌ها تقویت شود.»

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، با اشاره به رویداد دهم ثور سال گذشته، گفته است که این خبرنگاران جان شان را برای ثبت تاریخ و بیان حقیقت قربانی کرده‌اند و باید صلح آزادی‌ رسانه‌ها را تقویت کند.

سال گذشته در جریان پوشش یک رویداد خبری، مهاجمان، خبرنگاران را هدف قرار دادند. در این رویداد بیش از ۹ خبرنگار کشته و زخمی شدند.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی که به مناسبت اولین سال‌گرد کشته شدن ۹ خبرنگار در کابل صحبت می‌کرد، گفت، مردم از قربانی شدن آزادی بیان در جریان گفت‌وگوهای صلح نباید نگران باشند. او تأکید کرد که مردم افغانستان برای رسیدن به آزادی و آزادی بیان قربانی داده‌اند و به ساده‌گی از آن نمی‌گذرند.

این همه در حالی است که در این اواخر با تشدید تلاش‌ها برای برقراری صلح نگرانی‌ها از استقرار دوباره حاکمیت طالبان و قربانی شدن آزادی بیان نیز تشدید یافته است. اما مقاهای امریکایی و افغان بارها اطمینان داده‌اند که آزادی بیان و دست‌آوردهای مردم افغانستان قربانی صلح نخواهد شد.

هم‌چنان عدم دسترسی به اطلاعات یکی دیگر از مشکلات خبرنگاران عنوان می‌شود. از سویی هم، سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارشی اعلام کرده است که افغانستان در رده‌بندی جهانی‌ آزادی رسانه‌ها، از جایگاه ۱۱۸ به رده ۱۲۱ نزول کرده است که افت سه پله‌ای را نشان می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا