خلیل‌زاد با غنی و عبدالله دیدار کرد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با محمداشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، دیدار کرد.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، خلیل‌زاد با رییس جمهور غنی و معاونانش در یک دیدار دیگر نیز روی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده است. این دیدارها پس امضای توافق‌نامه سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله روز چهارشنبه، سی‌ویکم ثور در ارگ ریاست جمهوری، صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری از دیدارهای خلیل‌زاد با مقام‌های بلندپایه دولت طی دو خبرنامه جداگانه خبر داده است.

دیدار نخست با حضور محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح و معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت، انجام شده است.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، خلیل‌زاد در این دیدار از محمداشرف غنی بابت فراهم کردن زمینه توافق‌ سیاسی با عبدالله عبدالله، سپاس‌گزاری کرده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که خلیل‌زاد وظیفه جدید عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی را تبریک گفته است.

دو طرف در این دیدار روی گام‌های بعدی پروسه صلح گفت‌وگو کرده و آماده‌گی‌های‌شان را برای همکاری‌های بیش‌تر اعلام کرده‌اند.

هم‌چنان در دیدار دیگر زلمی خلیل‌زاد با رییس جمهور غنی که در آن معاونان رییس جمهور، مشاور امنیت ملی و نماینده فوق‌العاده رییس جمهور در امور توسعه اقتصادی، تجارتی و کاهش فقر حضور داشته‌اند، روی اقدامات بعدی روند صلح و تأمین «آتش‌بس یا کاهش خشونت» پیش از آغاز مذاکرات مستقیم ‌گفت‌وگو شده است.

طبق اعلام ارگ، خلیل‌زاد در این دیدار اعلام آماده‌گی کرده است که موضوع برقراری «آتش‌بس و کاهش خشونت» پیش از آغاز مذاکرات مستقیم را با طالبان مطرح خواهد کرد.

در این دیدار در رابطه با رهایی زندانیان طالب نیز صحبت شده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که در این گفت‌وگو خاطرنشان شده است که حکومت و طالبان برای رهایی زندانیان، روی یک راهکار واضع و معقول که از سوی هیأت فنی دو طرف، ایجاد شود و قابل قبول هردو جناح باشد، به موافقت برسند.

خلیل‌زاد که سه روز پیش دور جدیدی از سفرهایش را در پیوند به روند صلح افغانستان آغاز کرده است، پیش از این به دوحه، پایتخت قطر برای دیدار با رهبران طالبان رفته است. نتایج این سفر تاکنون رسانه‌ای نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن