خلیل‌زاد با غنی و عبدالله به صورت جداگانه دیدار کرد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌‎زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، روز یک‌شنبه، شانزدهم جوزا، با محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، شورای عالی مصالحه ملی به صورت جداگانه دیدار کرد.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، در این دیدار، رییس جمهور غنی و زلمی خلیل‌زاد در مورد گسترش همکاری‌ها و تداوم روابط سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی، دفاعی و اقتصادی بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

سپیدار می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد در دیدار با عبدالله عبدالله و اعضای شورای عالی مصالحه ملی گفته است که با هیأت همراه خود آمده است تا درباره فصل جدید همکاری‌ها و روابط با افغانستان گفت‌وگو کند.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، هیأت امریکایی در دیدار با رییس جمهور غنی با یادآوری از تداوم کمک سالانه ۳،۳ میلیارد دالری این کشور به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پیام حکومت ایالات متحده امریکا را در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی به ویژه قوای هوایی و بخش‌های اقتصادی و حقوق بشری، بیان کرده است.

ارگ می‌گوید که هیأت اعزامی امریکا به افغانستان گفته است که به خاطر رسیدن به هدف مطلوب که همانا افغانستان مستقل، متحد، بی‌طرف، دموکراتیک و صلح‌آمیز است، تلاش می‌کند تا دست‌آوردهای دو دهه گذشته حفظ و تقویت شود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است که بحث‌های هیات متذکره با حکومت افغانستان در محورهای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و همکاری‌ها در عرصه‌های حقوق بشری و اقتصادی در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

 در همین حال، سپیدار به نقل از خلیل‌زاد نوشته است که امریکا در امر مبارزه با تروریسم، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و کمک‌های اقتصادی به افغانستان متعهد است.

نماینده‌ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که کشورش با قاطعیت از روند صلح حمایت می‌کند و در راستای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح کار می‌کند.

خلیل‌زاد گفته است که وقت آن است تا طرف‌های درگیر خشونت‌ها را کاهش دهند و گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌بخش را آغاز کنند.

او هم‌چنان گفته است که امریکا از اجماع سیاسی و وحدت میان سیاسیون و مردم افغانستان حمایت و استقبال می‌کند و اجماع سیاسی و وحدت داخلی سبب می‌شود تا جمهوری اسلامی افغانستان جایگاه قوی‌تری در تلاش‌های صلح کسب کند.

در این دیدار عبدالله عبدالله به خلیل‌زاد گفته است: «در صحبت‌های شما به نکات اساسی و مهم در فصل جدید روابط میان دو کشور اشاره شد. جمهوری اسلامی افغانستان همیشه در راستای برقراری صلح متعهد بوده است؛ زیرا جنگ راه حل نیست و مردم ما بیش‌تر از این نباید قربانی جنگ‌های کور و بی‌معنا شوند. از فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح استفاده‌ درست صورت گیرد».

عبدالله عبدالله تأکید کرده است که هیچ طرفی نباید محاسبه اشتباه کند که می‌تواند به زور به جنگ فعلی نقطه‌ پایان گذارد.

او افزوده است که دولت در داخل تلاش دارد تا در این شرایط حساس، اجماع ملی و سیاسی شکل گیرد.

دور تازه سفر خلیل‌زاد به افغانستان همراه با هیأت مرکب از چند نهاد امریکایی به منطقه مرتبط به مساله صلح کشور در چهارم جون آغاز شد. قرار شد این هیأت به دوحه نیز سفر کند.

دکمه بازگشت به بالا