خلیل‌زاد: فرار غنی انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به طالبان را مختل کرد

۸صبح، کابل: زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در تازه‌ترین مصاحبه‌اش با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز، گفته است که فرار ناگهانی اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، روند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به طالبان را مختل کرد.

خلیل‌زاد دیروز (چهارشنبه، بیست‌وچهارم سنبله)، در این مصاحبه گفته است که پیش از ورود طالبان به کابل و فرار اشرف غنی، به توافق رسیده بودند که او تا رسیدن به یک توافق روی حکومت آینده، به عنوان رییس جمهور به کارش ادامه دهد. به گفته او براساس این توافق، طالبان اجازه نداشتند که تا رسیدن به یک موافقت‌نامه وارد کابل شوند.

او گفته است که فرار غنی زمینه ورود جنگ‌جویان طالبان را به شهر فراهم کرد و این سبب شد که مذاکرات دوحه عملاً به پایان برسد.

وی گفته است: «حتا در پایان، ما با طالبان توافق کردیم که آن‌ها وارد کابل نشوند. ما فکر نمی‌کردیم که غنی قصد فرار دارد.»

خلیل‌زاد هم‌چنان افزوده است که نیروهای امنیتی افغان با نشر خبر فرار غنی منحل شده‌اند.

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان ادعاها مبنی بر توافق ضمنی یا صریح اجازه ورود طالبان به ارگ ریاست جمهوری را رد کرده و گفته که به هیچ عنوان به چنین چیزی چراغ سبز نشان نداده است.

گفتنی است که اشرف غنی، رییس جمهور پیشین، عصر روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم اسد، با چند تن از نزدیکانش از کابل گریخت. براساس ادعاهای سفارت روسیه در کابل، او هنگام فرار بیش از ۱۶۵ میلیون دالر را نیز با خود برده است.

اشرف غنی اما ادعاهای اختلاس پول را رد کرده و در مورد فرارش گفته که او برای جلوگیری از کشت‌وخون و ویران شدن شهر کابل، افغانستان را ترک کرده است.

دکمه بازگشت به بالا