خلیل‌زاد: گفت‌وگوهای قطر موثر بود

۸صبح، کابل: زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، می‌گوید که گفت‌وگوهای سه روزه نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر، موثر بوده است.

آقای خلیل‌زاد، روز پنج‌شنبه، نهم حوت، در یک رشته توییت‌های نوشته است که دو طرف با گام‌های آهسته اما پایدار در راستای برقراری صلح قدم بر می‌دارند تا یکدیگر را بهتر درک کنند و سرانجام به یک توافق صلح دست یابند.

او در ادامه نوشته است که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان پس از دو روز گفت‌وگوهای داخلی و بین‌تیمی شان، روز شنبه گفت‌وگوها را از سر می‌گیرند تا روی چهار مسأله کلیدی که روز میز قرار دارد، با هم گفت‌وگو کنند. آقای خلیل‌زاد اما در مورد این چهار مسأله کلیدی مورد بحث جزئیات بیشتر نداده است.

پیشتر گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته بود که هیأت مذاکره‌کننده امریکا و گروه طالبان در چند روز گذشته، روی خروج سربازان خارجی و استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه هیچ‌کشور دیگر گفت‌وگو کرده‌اند. به نقل از خبرنامه این گروه، هیأت مذاکره‌کننده دو طرف برای دو روز (پنج‌شنبه و جمعه) میان خودشان مشوره می‌کنند و روز شنبه گفت‌وگوها از سر گرفته خواهد شد.

در همین حال، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که در کنار ادامه گفت‌وگوهای قطر، کار روی ایجاد یک هیأت مذاکره‌کننده ملی و فراگیر در کابل نیز جریان دارد تا در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با طالبان شرکت کنند.

پنجمین دور مذاکرات نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان روز دوشنبه، ششم حوت، در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. براساس گزارش‌ها، دو طرف در سه روز نشست قطر، روی چگونه‌گی خروج نیروهای خارجی و این‌که افغانستان تهدیدی به کشورهای دیگر نباشد بحث کرده‌اند و به توافقاتی نیز در این زمینه دست یافته‌اند.

با این حال، هنوز روشن نیست که گروه طالبان با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو می‌شود یا خیر؟ منابعی از گروه طالبان به رسانه‌ها گفته‌اند که این گروه به جای مذاکره با حکومت آماده گفت‌وگو با مردم افغانستان است.

پیش از برگزاری نشست قطر، حکومت افغانستان اعلام کرده بود که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در مورد آغاز مذکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و برقراری آتش‌بس سراسری در کشور، گفت‌وگو می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا