خلیل‌زاد هفتمین دور سفرهایش را به افغانستان و منطقه آغاز کرد

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه امریکا از آغاز هفتمین دور سفر زلمی ‌خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان به شماری از کشورهای منطقه و اروپایی برای تسهیل روند صلح خبر داده است.

وزارت امور خارجه امریکا با پخش خبرنامه‌ای گفته است که دور هفتم سفر آقای خلیل‌زاد در بیست‌ویکم ماه جاری میلادی آغاز شده و تا یازدهم ماه مِی ادامه خواهد یافت. خبرنامه وزارت خارجه امریکا که روز دوشنبه، دوم ثور نشر شد، افزوده است که آقای خلیل‌زاد در این دور سفرش به افغانستان، هند، بریتانیا، پاکستان، روسیه و قطر خواهد رفت. در این خبرنامه دلیل سفرهای آقای خلیل‌زاد،‌ تسهیل صلح همه‌جانبه در افغانستان خوانده شده است.

وزارت خارجه امریکا هم‌چنان تصریح کرده است که آقای خلیل‌زاد در سفرش به کابل، با رهبران حکومت وحدت ملی و سایر رهبران سیاسی دیدار کرده و تلاش خواهد کرد تا برای آغاز گفت‌وگوی بین‌الافغانی با طالبان هم‌آهنگی بیش‌تر میان سیاست‌گران کشور ایجاد کند. زلمی خلیل‌زاد در این سفر همه طرف‌های افغانی را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و دست‌یابی به توافق‌ نهایی صلح تشویق خواهد کرد.

مأموریت آقای خلیل‌زاد در سفرش به مسکو، اسلام‌آباد، لندن و دهلی نو جلب حمایت بین‌المللی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان تعیین شده است تا به این ترتیب پایداری صلح را تضمین کند. هم‌چنان در دوحه او به مذاکره با گروه طالبان روی مسایل امنیت ملی امریکا ادامه خواهد داد و این گروه را برای مشارکت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح تشویق و ترغیب خواهد کرد.

این دور از سفرهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در حالی آغاز شده که نشست بین‌الافغانی قطر که برای روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته جاری در شهر دوحه پایتخت قطر برنامه‌ریزی شده بود، دو روز پیش از برگزاری لغو شد. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای، دلیل لغو نشست قطر را عدم توافق کابل و دوحه بر سر فهرست شرکت‌کننده‌گان این نشست اعلام کرده بود. حکومت یک هیأت ۲۴۹ نفری را برای شرکت در نشست قطر تعیین کرده بود که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه امریکا در خبرنامه‌ای که روز یک‌شنبه نشر شد، از تماس تلفنی مایک پمیپو، وزیر خارجه این کشور با رییس جمهور غنی خبر داد. آقای پمپیو در این تماس تلفنی از لغو نشست قطر ابراز تأسف کرده و خواهان تسریع روند گفت‌وگوهای قطر شده است. او هم‌چنین از همه طرف‌ها خواسته است که روی هیأت اشتراک‌کننده نشست قطر به توافق برسند.

دکمه بازگشت به بالا