خلیل‌زاد دور تازه سفرهایش را در پیوند به صلح افغانستان آغاز کرد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، دور تازه‌ای از سفرهایش در پیوند به روند صلح افغانستان را به کشورهای اروپایی آغاز کرده است.

وزارت خارجه امریکا با پخش خبرنامه‌ای روز دوشنبه، بیست‌ونهم میزان، اعلام کرد که دور جدید سفرهای آقای خلیل‌زاد از بیستم ماه جاری میلادی به فرانسه، روسیه و بلجیم آغاز شده است.

مأموریت آقای خلیل‌زاد در پاریس و بروکسل بحث با متحدان اروپایی امریکا، ناتو و سازمان ملل متحد، روی تسریع تلاش‌ها برای رسیدن به صلح در افغانستان و جلب حمایت آن‌ها از این روند خوانده شده است.

هم‌چنان نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در مسکو با هماتایان روسی و چینی خود دیدار خواهد کرد تا در مورد منافع مشترک در قبال پایان دادن به جنگ افغانستان بحث و گفت‌وگو کند.

 امریکا سال گذشته مذاکرات صلح با گروه طالبان را آغاز کرد. هدف این مذاکرات حل مسالمت‌آمیز جنگ افغانستان و خروج سربازان امریکایی خوانده می‌شد.

امریکا و گروه طالبان نُه دور باهم دور میز مذاکره نشستند که هر دو جانب از پیش‌رفت در مذاکرات سخن می‌گفتند. دو طرف زمانی که در آستانه امضای توافق‌نامه نهایی قرار داشتند، مذاکرات توسط دونالد ترمپ متوقف شد.

دونالد ترمپ در شانزدهم سنبله مذاکرات با گروه طالبان را متوقف کرد. دلیل این اقدام حمله مرگ‌بار گروه طالبان در کابل خوانده شد که در آن ۱۲ نفر از جمله یک سرباز امریکایی کشته شدند. ترمپ بعدها عدم پذیرش آتش‌بس از سوی طالبان را دلیل توقف مذاکرات خواند.

هم‌زمان با این وزیر دفاع امریکا و یک هیأت از مجلس نماینده‌گان این کشور در سفرهای جداگانه روز یک‌شنبه، بیست‌ونهم میزان، به کابل آمدند و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو کردند. محور این گفت‌وگوها روند صلح، حمایت از نیروهای امنیتی و انتخابات بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن