خلیل‌زاد برای گفت‌وگو در باره صلح افغانستان وارد چین شد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود به هدف دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های چینی در مورد پروسه صلح افغانستان وارد چین شده است.

آقای خلیل‌زاد روز دوشنبه ۲۴ جدی در تویتی نوشت: «همین اکنون به بیجینگ وارد شدم و با مقامات چینی در مورد تلاش‌ها برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح افغانستان ملاقات می‌کنم.»

آقای خلیل‌زاد گفته است که چین نقش مهمی در فرایند گفت‌وگوهای صلح افغانستان دارد. نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان افزوده است که او منتظر بررسی و بحث روی چگونگی کار با مقام‌های چینی در باره صلح افغانستان است.

آقای خلیل‌زاد روز سه‌شنبه ۱۸ جدی، چهارمین دور سفر‌ خود به منطقه و افغانستان را در پیوند به پروسه صلح افغانستان آغاز کرد. وی پیش از این به هند رفته بود و با مقام‌های این کشور در مورد صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.  

در همین حال، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی، پس از سفر به چین به عربستان سعودی رفته است. آقای محب در جریان این سفر با با مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی در ابوظبی و خلیل‌زاد در دبی به گونه جداگانه دیدار کرده است.

به نقل از خبرنامه، اجندای محوری این دیدارها بحث در مورد صلح به رهبری و ‌مالکیت افغان‌ها و مبارزه مشترک علیه تروریزم بوده است. آقای محب قرار است با مقام‌های عربستان سعودی نیز در این خصوص دیدار و گفت‌وگو کند.

دکمه بازگشت به بالا