خلیل‌الله فروزی، ۱۴ میلیون دالر بدهی‌اش را پرداخت و ۱۸ میلیون دالر دیگر را نیز به زودی پرداخت می‌کند

۸صبح، کابل: مسوول کمیته‌ی تصفیه کابل‌بانک می‌گوید که خلیل‌الله فروزی، یک تن از بدهکاران کابل‌بانک پس از رهایی‌اش از زندان به شماری از تعهداتش عمل نموده و مبلغ ۱۴ میلیون دالر بدهی‌اش را پرداخت کرده است.

مسوولان همچنان گفته‌اند که کار حصول ۱۸ میلیون دالر دیگر از آقای فروزی نهایی شده و به زودی به حکومت سپرده خواهد شد.

پس از ورشکست شدن کابل‌بانک اعلام شد که آقای فروزی ۱۳۷ میلیون دلار به دولت بدهکار است. در پی آن دادگاه‌های ثلاثه به پرداخت مبلغ یادشده و انجماد تمام دارایی‌های او حکم داده‌اند تا بدهی‌هایش را به دولت بپردازد.

به تاریخ ۲۳ اسد سال جاری، آقای فیروزی از زندان آزاد شد. با این حال در خبرنامه‌ی که از سوی ارگ ریاست جمهوری به نشر رسیده، در مورد این‌که چه مبلغ از بدهکاری آقای فروزی تا کنون تصفیه نشده، معلومات بیشتری ارایه نشده است.

نشست چگونگی پیشرفت تصفیه و حصول قرضه‌های کابل بانک روز گذشته در ارگ برگزار شد

این در حالی است که عصر روز چهارشنبه، ۱۷ میزان، نشستی به منظور چگونه‌گی پیش‌رفت تصفیه و حصول قرضه‌های کابل‌بانک به ریاست محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور در ارگ برگزار شد. در این جلسه، کمیته‌ی تصفیه کابل‌بانک، گزارش خویش را در مورد پیشرفت کار حصول قرضه‌های کابل‌بانک از نزد مقروضان با رییس جمهور شریک ساخته است.

مسوول کمیته‌ی تصفیه کابل‌بانک گفته: «در جریان شش ماه گذشته ۱۶ جایداد مقروضین کابل‌بانک را به ارزش ۱۲ میلیون دالر به وزارت مالیه انتقال دادیم و روند انتقال مبلغ ۱۳ میلیون دالر از این قرضه‌ها زیر کار می‌باشد که مجموعاً ۲۵ میلیون دالر به دست آمده است.»

این مسوول کمیته تصفیه کابل‌بانک در ادامه افزود که کار برای حصول جایدادهای مقروضین کابل‌بانک که در خارج از کشور موقعیت دارند، نیز در جریان می‌باشد.

کابل‌بانک حدود نه سال پیش ورشکست شد. پس از آن بانک مرکزی افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و نام آن را به «کابل‌بانک جدید» تغییر داد. علت اصلی بحران این بانک، کاهش نقدینه‌گی اعلام شد زیرا سهم‌داران اصلی آن که مسوولیت اداره این بانک را به عهده داشتند، پول هنگفتی را برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دوبی، از کابل‌بانک خارج کرده بودند.

در ماه حوت ۱۳۹۱ دادگاه رسیده‌گی به بحران کابل‌بانک، خلیل الله فروزی و شیرخان فرنود از مسوولین پیشین کابل‌بانک را مقصران اصلی پرونده معرفی کردند. محمود کرزی، برادر حامد کرزی رییس جمهور پیشین و حصین فهیم برادر مارشال فهمیم معاون اول رییس جمهوری نیز از سهام‌داران کابل‌بانک بودند که بارها به دخیل بودن در بحران این بانک و به عنوان مقروضین بانک متهم شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن