خلیلی: طالبان برای زهر چشم گرفتن از مخالفانش، غیرنظامیان را شکنجه می‌کنند

۸صبح، کابل: محمد‌کریم خلیلی، رییس حزب وحدت اسلامی افغانستان، گفته است طالبان در حالی برای برگزاری جرگه آماده‌گی می‌گیرند که افراد این گروه در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل غیرنظامیان را آماج حملات شدید قرار داده و تعداد زیادی از مردم به شمول زنان، کودکان و پیرمردان را از خانه‌های‌شان آواره کرده‌اند.

رییس حزب وحدت اسلامی افغانستان در یادداشتی که روز سه‌شنبه، ۷ سرطان، در صفحه فیس‌بوکش نشر کرده‌، گفته است آن‌چه در بلخاب به وقوع پیوست، یک «جنگ درون‌طالبانی» بود که از سوی اداره طالبان علیه یکی از فرماندهان ناراضی‌اش که داعیه حق‌طلبی داشت، راه‌اندازی شد.

به گفته خلیلی، طالبان باید تلاش می‌کردند این معضل را به‌گونه «درون‌امارتی» حل کنند و از جنگی که دامن غیرنظامیان را گرفته است، اجتناب می‌کردند.

خلیلی با اشاره به نشر شایعاتی مبنی بر توافق او با طالبان برای برگشت به کشور، به‌صراحت اعلام کرده است که جایگاه فرد یا حزب برایش مهم نیست، تامین جایگاه حقوقی و سیاسی مردم ما در راس خواست‌هایش قرار دارد و تا زمانی که تعریف واضحی از این جایگاه صورت نگیرد، هیچ تعاملی با طالبان در کار نخواهد بود.

از سوی دیگر، خلیلی طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی در بلخاب متهم کرده و گفته است که این گروه نباید به منظور زهر چشم گرفتن از مخالفان، غیرنظامیان را آزار داده و به بهانه‌های مختلف آن‌ها را تحت فشار قرار دهد.

وی در ادامه گفته است که راه‌های مواصلاتی بلخاب باید گشایش یابد و کمک‌های بشردوستانه شروع شود.

آقای خلیلی نسبت به دشمنی با مردم، هشدار داده و گفته است اداره‌ای که با مردم دشمنی می‌کند، به آزار‌و‌اذیت مردم می‌پردازد و خون ناحق مردم را می‌ریزد، نمی‌تواند پایدار باشد.

رییس حزب وحدت اسلامی افغانستان افزوده است که سیاست جنگ و ارعاب، یک سیاست ناکام است که جز تعمیق بحران و کشاندن کشور به جنگ‌های خانمان‌سوز قومی و فرقه‌ای، نتیجه‌ای ندارد. او گفت‌و‌گوهای جامع در مورد ایجاد یک «نظام اسلامی و مردم‌سالار» مبتنی بر عدالت اجتماعی را تنها راه‌حل وضعیت کنونی دانسته است.

این در حالی است که براساس گزارش‌ها پیش از این محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، نیز لشکرکشی طالبان از چهار جهت به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل را اعلام جنگ این گروه در برابر هزاره‌ها خوانده و نسبت به عواقب آن هشدار داده بود.

دکمه بازگشت به بالا