خلیلی: حملات علیه هزاره‌ها به هدف «هویت‌زدایی» اجرا می‌شود و مصداق «نسل‌کشی» است

۸صبح، کابل: محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، نسبت به پیامدهای ادامه حملات هدف‌مند در غرب کابل و «کشتار سیستماتیک هزاره‌ها» هشدار داد و گفت که عاملان این «فجایع» مردم صلح دوست و صلح‌خواه هزاره‌ را مجبور به دفاع از خود نکنند. به گفته او، در صورتی که مردم مجبور به دفاع شوند، می‌توانند از راه‌های دیگری از خود دفاع کنند.

خلیلی، روز یک‌شنبه، بیست‌وسوم ‌جوزا، در یک نشست خبری گفت که در جریان روزهای اخیر مردم هزاره به شکل بسیار «فجیع» به نام «قوم و تبار» هدف‌مندانه کشته یا هم توسط انفجار و انتحار «هویت‌زدایی» می‌شوند. او افزود که براساس تعبیر حقوق‌دانان و مباحث علمی، هرنوع هویت‌زدایی مصداق بارزی نسل‌کشی است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تصریح کرد که مردم هزاره در طول بیست سال گذشته به اشکال مختلف کشته شد‌ه‌اند. به گفته او، وقتی‌که این مردم در برابر این نوع حرکت می‌ایستند و صدای عدالت‌خواهی فریاد می‌کنند، به معنای قرار گرفتن در مقابل سایر گروه‌های قومی نیست. خلیلی افزود که این فریادها به عاملان «جنایت و نسل‌کشی» برمی‌گردد.

محمدکریم خلیلی هم‌چنان خاطر نشان کرد که در جریان سال‌های گذشته همه مردم افغانستان قربانی خشونت و جنگ بوده‌اند و همه مردم در این قربانی‌ها شریک‌اند. او اما افزود برخی قضایایی رخ می‌دهد که هیج توجیه برای آن وجود ندارد و هدف‌شان نابودی یک قوم است. خلیلی توضیح داد که در این میعاد زمانی مردم هزاره در مسیر راه‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی، سالون‌های عروسی و کلپ ورزشی هدف قرار گرفته‌اند و به خاک و خون کشیده شده‌اند. او پرسید که این عمل چه تفسیر جز مصداق نسل‌کشی دارد؟

رهبر حزب وحدت خاطر نشان کرد که دیگر حوصله مردم هزاره به سر رسیده و فریادشان را بلند کرد‌ه‌اند. او کشته شدن مردم هزاره را به نام قوم و مذهب‌ دردناک توصیف کرد و از همه مردم کشور خواست که با این قوم همنوا شوند.

او گفت: «ازحقوق دانان برادران پشتون، اوزبیک، تاجیک و سایر اقوام تقاضا می‌کنیم که از این دادخواهی مردم هزاره حمایت کنند. جنایت‌کاران تلاش می‌کنند که با هر وسیله هویت این قوم (هزاره) را از بین ببرند.»

خلیلی هم‌چنین از کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای جامعه بین‌المللی خواست که رویدادهای اخیر بر جامعه هزاره و شیعه را بررسی کنند.

از جانب دیگر، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان از حکومت به علت تأمین نکردن امنیت هزاره‌ها انتقاد کرد. او گفت که رهبران حکومت مسوولیت دارند مطابق قانون از جان، مال و ناموس مردم حفاظت و امنیت‌شان را تأمین کنند. خلیلی افزود که حکومت نمی‌تواند با متهم کردن باندهای جنایت‌کار، خود را سبک دوش کند.

محمدکریم خلیلی می‌گوید که حکومت با دستگاه‌های استخباراتی و کشفی که دارد باید مشخص می‌کرد که در پشت چنین قضایا چه کسی دست دارد. به گفته او، حالا که چنین نکرده باید بعد از این امنیت شهروندان به ویژه جامعه هزاره را تأمین کند. خلیلی بیان کرد که چیزی اضافه از حکومت نمی‌خواهد و باید مطابق قانون به وظیفه‌اش عمل کند.

خلیلی افزود که حکومت نباید منتظر طرح تأمین امنیت از جانب مردم باشد. به باور او، حکومت و نهادهای امنتیی مسوول اند که امنیت شهروندان کشور را تأمین و در برابر حملات هدف‌مند از آن‌ها حفاظت کنند. او تأکید کرد که «هیچ قوم نباید مورد هویت‌زدایی قرار گیرد».

از سویی دیگر، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تصریح کرد که اگر هدف عاملان کشتار هزاره‌ها نابود کردن این قوم باشد، محال است و به این هدف نمی‌رسند. به گفته او، صد سال پیش نیز ۶۳ درصد نفوس هزاره‌ها قتل عام شدند، اما تاکنون نابود نشده و حضور قوی در کشور و سراسر جهان دارند. خلیلی تأکید کرد که هیچ کسی نمی‌تواند هویت مردم هزاره‌ را نابود و حذف فزیکی کند.

محمدکریم خلیلی گفت: «حکومت باید تصور نکند، بی‌عدالتی که در حق هزاره‌ها صورت می‌گیرد را مردم نمی‌فهمند یا هم توان دفاع از حقوق خود را ندارند.»

گفتنی است که در جریان دو هفته اخیر دست‌کم شش حمله انفجاری در غرب کابل به وقوع پیوسته است. این انفجارها عمدتاً موترهای مسافربری را هدف قرار داده است. در این انفجارها دست‌کم ۲۸ تن کشته و نزدیک به ۳۰ تن دیگر زخمی شدند.

دکمه بازگشت به بالا