خلیلی و محقق در غرب کابل: پای تصمیم تشکیل «حکومت همه‌شمول» ایستاده‌ایم

۸صبح، کابل: محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی، روز جمعه در سخنانی در غرب شهر کابل گفت که اگر کشورهای جهان به خواست مردم افغانستان احترام دارند، نگذارند که بحران در این کشور حاکم شود و همین لحظه جلو آن را بگیرند.

او که پیش از شروع خطبه نماز جمعه در مسجدی در غرب کابل سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد که یگانه راه جلوگیری از این بحران هم ابطال نتیجه «تقلبی» انتخابات است که توسط کمیسیون مستقل انتخابات اعلام شده است.

خلیلی این کمیسیون را به «تقلب» در انتخابات متهم کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات، نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را روز سه‌شنبه، ۲۹ دلو، اعلام کرد که بر اساس آن محمداشرف غنی برنده انتخابات ششم میزان شده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی هشدار داد که اگر همکاران بین‌المللی افغانستان از نقش محض «تماشاگر» بیرون نشوند، آن‌ها حکومت «واقعی خود را بر اساس رأی مردم» به نام «حکومت همه‌شمول» تشکیل خواهند کرد و در پای این تصمیم مانند «کوه هندوکش» استورا خواهند ماند.

محمدکریم خلیلی اعلام کرد که آن‌ها آرزو داشتند با انتخابات پارلمانی سال گذشته و انتخابات ریاست جمهوری امسال مردم‌سالاری در کشور نهادینه شود، اما با «دخالت ارگ» و به صورت «عمد» هر دو انتخابات به افتضاح کشیده شد.

به گفته او، انتخابات ریاست جمهوری به مراتب «رسواتر» و «پرتقلب‌تر» از انتخابات پارلمانی پارسال در کشور برگزار شده بود.

ارگ گفته است که در انتخابات دخالتی نکرده و رییسان کمیسیون‌های انتخاباتی هم گفته‌اند که در چهارچوب قانون و مقررات انتخابات را برگزار و فیصله‌های خود در باره آن را صادر کرده‌اند.

رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افزود که آن‌ها انتظار داشتند تا کشورهای جهان، به‌ویژه همکاران بین‌المللی افغانستان، نگذارند که انتخابات در کشور به «افتضاح» کشیده شود، اما این کشورها صرفاً «تماشاگر» بودند.

خلیلی گفت که حالا کار به جایی رسیده است که ترس بازگشت افغانستان به صد سال قبل متصور است.

 به گفته او، این در حالی است که افغان‌ها در سال‌های گذشته برای این «خون» نداده‌ بودند که «استبداد» و «دیکتاتوری» دوباره بر سرنوشت‌شان حاکم شود و مردم حتا در خانه‌های خود در رعب و وحشت زنده‌گی کنند.

خلیلی با بیان این‌که یک شب پیش از برگزاری برنامه روز جمعه آن‌ها تلاش شده بود تا از برگزاری آن جلوگیری شود، تأکید کرد که آن‌ها جنگ نمی‌کنند و خطاب به ارگ پرسید که «چرا می‌ترسی؟»

او گفت که آن‌ها مسأله شخصی با ارگ ندارند، بلکه در صدد آن هستند تا عدالت و دموکراسی در کشور نهادینه شود.

رهبر حزب وحدت اسلامی با اعلام این‌که «تقلب در انتخابات خیلی روشن است» هشدارش را تکرار کرد که آن‌ها در برابر این «تقلب» می‌ایستند و به گفته او این عزم تمام مردم است.

او تصریح کرد که این اقدام آن‌ها به صورت «معقول و مدنی و منطقی» انجام خواهد شد و این اقدام به معنای «شورشگری» نیست و نباید هم «شورشگری» تعبیر شود.

خلیلی خطاب به اعضای دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» گفت که آن‌ها را با ولچک و زندان و سر زدن نترسانند و آن‌ها چشم ترس هم از کسی ندارند.

او که از اعضای رهبری دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» است به جانب ارگ هشدار داد که اگر در راستای سرکوب حرکت آن‌ها دست خطا کند، به هر شکلی که باشد، سر جایش خواهند نشاند.

رهبر حزب وحدت اسلامی به کشورهایی که به گفته او «تقلب» را به رسمیت می‌شناسند، گفت که این کارتان توسط مردم افغانستان فراموش نخواهد شد.

خلیلی خطاب به مردم گفت که در راستای «عدالت‌خواهی» نه بترسید و نه در پی حوادثی که پیش می‌آید اندوهگین باشید. البته او ابراز امیدواری کرد که کار نباید به جایی برسد که مردم به خشونت متوسل شوند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم و معاون دوم ریاست اجرایی، نیز در همین برنامه، کمیسیون مستقل انتخابات را به تقلب سازمان‌یافته در انتخابات متهم کرد.

او گفت که بر اساس آرای بایومتریک‌شده، دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» پیروز انتخابات است و تأکید کرد که در برابر نتیجه اعلام‌شده توسط کمیسیون می‌ایستند.

محقق با بیان این‌که صبح جمعه غنی برای جست‌وجوی یک راه حل معصوم استانکزی را نزد او فرستاده بود، گفت که برای استانکزی گفته است که بهترین راه حل آن است که نتیجه اعلام‌شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات باطل اعلام شود و پس از آن تمام رهبران و بزرگان افغانستان با هم بنشینند و یک تصمیم تازه بگیرند. در غیر آن صورت، آن‌ها روی تصمیمی که قبلاً اعلام کرده‌اند، ایستاده‌گی خواهند کرد.

Image may contain: 1 person, crowd
محمدمحقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی

معاون دوم ریاست اجرایی با بیان این‌که آن‌ها نتیجه اعلام‌شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسند، تأکید کرد که برای به کرسی نشاندن داعیه خود (پیروزی ثبات و هم‌گرایی» دست به هر کاری که برای هواداران این دسته میسر باشد، خواهند زد.

او در فرجام از مردم دعوت کرد که آماده «تظاهرات میلیونی» در روزهای آینده در کابل باشند.

در جریان روزهای گذشته، اتحادیه اروپا، کویت و هند نتیجه انتخابات را به محمداشرف غنی تبریک گفته‌اند. وزارت خارجه امریکا گفته است که نتیجه انتخابات افغانستان را زیر نظر دارند و به زودی در این باره اعلام موضع خواهند کرد. یوناما اما از کمیسیون‌های انتخاباتی خواستار توضیح فیصله‌های شان در باره انتخابات شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن