خالد: دشمنان به هدف امتیازگیری در صلح، برای تشدید جنگ آماده‌گی می‌گیرند

۸صبح، کابل: اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی در نشست امنیتی ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور در شهر مزارشریف گفته است که گروه طالبان به منظور امتیازگیری در گفت‌وگوهای صلح، برای تشدید جنگ آماده‌گی می‌گیرند و نیروهای امنیتی و دفاعی نیز باید آماده‌گی کامل داشته باشند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی، معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، جان بس، سفیر امریکا در کابل، اسکات میلر، فرمانده عمومی حمایت قاطع، خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، روز پنج‌شنبه برای شرکت در نشست امنیتی ولایت‌های زون شمال و شمال‌شرق کشور به ولایت بلخ رفتند. این نشست در مقر فرماندهی مأموریت حمایت قاطع در بلخ برگزار شده بود.

در این نشست آقای خالد گفته است: «دشمنان مردم افغانستان در ماه‌های آینده پلان‌ها و برنامه‌های شومی در سر دارند و آماده‌گی می‌گیرند تا به خاطر امتیازگیری در گفت‌وگوهای صلح، جنگ را تشدید ببخشند. ما نباید فراموش کنیم که آماده‌گی کامل و عام و تام داشته باشیم.»

آقای خالد افزوده است که سال ۱۳۹۸ از لحاظ امنیتی سال دشوار خواهد بود. به گفته او، هدف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در این سال، جلوگیری از گسترش قلمرو گروه طالبان، هجوم بر مخفی‌گاه و هم‌چنان تصرف ساحات تحت کنترول این گروه باشد. سرپرست وزارت دفاع ملی تأکید کرده است: «از کماندوها در عملیات‌های فاقد دست‌آورد و از بین بردن اهداف کوچک استفاده صورت نگیرد. عملیات‌های کماندویی باید به منظور متلاشی کردن تروریستان، در برابر مراکز اصلی شان، مراکز تعلیم و تربیه‌ی‌شان و قرارگاه‌های ساحه‌ای دشمن راه‌اندازی شوند.»

نشست امنیتی ولایت‌های زون شمال روز پنج‌شنبه، در فرماندهی حمایت قاطع در مزارشریف برگزار شد

در نشست امنیتی ولایت‌های زون شمال و شمال‌شرق کشور که شماری از مقام‌های محلی و والیان این ولایت‌ها نیز شرکت کرده بودند، آقای خالد به آن‌ها وعده داده است که در هفته‌های آینده قول اردوی ۲۱۷ کارش را آغاز خواهد کرد. به گفته سرپرست وزارت دفاع، نیروهای فعلی که در ولایت‌های زون شمال مستقر هستند، برای تأمین امنیت این مناطق بسنده نیست. او تصریح کرده است: «در نظر داریم که تقسیم وظایف صورت بگیرد و استقامت‌های کاری مشخص شوند و در رهبری و فکر جنگ در شمال تغییرات اساسی وارد شوند.»

رییس جمهور غنی حدود سه ماه پیش در دیداری با بزرگان اقوام اوزبیک و ترکمن در ارگ ریاست جمهوری به آن‌ها وعده داده بود که یک قول اردوی جدید در شمال ایجاد می‌شود. در حال حاضر نیروهای دفاعی کشور در چوکات قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور مستقر هستند. این در حالی است که در سال‌های پسین ولایت‌های شمالی که پیش از آن از امنیت نسبی برخوردار بودند، شاهد جنگ و ناامنی‌های گسترده است. گروه طالبان در بسیاری از ولایت‌های شمال حضور دارند.

دکمه بازگشت به بالا