کرزی به سندی تایمز: ما به دولتی نیاز داریم که مردم در زیر حاکمیتش بدون ترس و سرکوب، شاد زنده‌گی کنند

۸صبح، کابل: حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، در گفت‌وگو با یک رسانه بریتانیایی گفته است که مردم افغانستان به حکومتی نیاز دارند که توسعه و خدمات ارایه کند، رابطه خوبی با جهان داشته باشد و مردم در آن بدون ترس و سرکوب، شاد زندگی کنند.

حامد کرزی، روز شنبه، بیست‌وهفتم سنبله، در صحبت با روزنامه سندی تایمز گفته است که مردم می‌ترسند و طالبان باید برای از بین بردن این محیط ترس و ایجاد محیط مناسب به لحاظ جسمی و روانی برای مردم، تلاش کنند.

کرزی گفته است که از نتایج و ادامه مذاکره طالبان با نیروهای مقاومت ملی در پنجشیر ناامید شده است.

او هم‌چنان تصریح کرده است که از آغاز مذاکرات با طالبان بر سه اصل آموزش و پرورش دختران، مشارکت در دولت و جایگاه زنان در جامعه افغانستان و اهمیت بیرق ملی و ارزش‌های کشور تأکید داشته است.

او گفت: «آن‌ها (طالبان) کاملاً موافقت کردند و همه‌چیز را درست گرفتند؛ اما تاکنون چنین چیزی رخ نداده است ما به اقداماتی نیاز داریم که با گفته‌های آنان مطابقت داشته باشد‌، در غیر این صورت، افغانستان دوباره از جهان جدا خواهد شد.»

از سویی هم، کرزی با اشاره به کابینه طالبان گفته است: «ما به افغانستان نیاز داریم که متعلق به همه مردم این کشور، مردان و زنان و همه قوم‌ها باشد و تنها راه پیش رو، دولت فراگیر است. آن‌چه طالبان اعلام کرده‌اند، چنین نیست.»

رییس جمهور سابق کشور هم‌چنان گفته است که از دست دادن جوانان و تحصیل‌کرده‌های افغانستان یک ضایعه جبران‌ناپذیر است و طالبان باید تلاش کنند تا جوانان را در کشور نگه دارند.

او در واکنش به باز نشدن مکاتب به روی دختران صنف ششم به بالا در کشور، گفته که آموزش دختران بسیار مهم است و راه دیگری جز تحصیل دختران برای پیش‌رفت کشور وجود ندارد.

دکمه بازگشت به بالا