کرزی: غنی نامم را از فهرست نشست صلح چین بیرون کشیده است

عبدالاحمد حسینی

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، در حالی که از میزبانی چین برای برگزاری نشست بیجینگ میان نماینده‌گان حکومت و گروه طالبان استقبال کرد، اما ابراز امیدواری کرد که نشست بیجینگ هرچه زودتر برگزار گردد. او گفت که در این نشست باید تمام طیف‌های جامعه شامل زنان، جوانان، نهادهای مدنی و چهره‌ها و روندهای سیاسی شرکت کنند.

آقای کرزی هم‌چنان یادآور شد که در نشست بیجینگ شرکت نمی‌کند، زیرا رییس جمهور غنی از وی خواسته است که در این نشست شرکت نکند و «استدلال کرده است که این نشست در سطح بلند برگزار نمی‌شود». آقای کرزی اما گفت که رییس جمهور غنی به این فکر بود که نباید در چین روی حکومت آشتی ملی صحبت شود، به همین دلیل نامش را از لیست هیأت مذاکره‌کننده بیرون کشیده است. او در ادامه گفت، «سپس مشخص شد که نام‌های سایر چهره‌های سیاسی نیز به دلیل مخالفت آقای غنی از لیست هیأت اعزامی به چین، حذف شده است.»

نشست بین‌الافغانی چین تا اکنون سه بار به تعویق افتاده است. در آخرین مورد، این نشست قرار بود در ۲۲ و ۲۴ نوامبر برگزار شود. با این حال اما مقام‌های حکومتی تا اکنون از برگزاری این نشست چیزی نمی‌گویند.

 

تأکید به شکل‌گیری اجماع ملی

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان روز دوشنبه، چهارم قوس، در نشست عمومی این مجلس اعلام کردند که برای آغاز گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و گروه طالبان، اجماع ملی شکل گیرد. به باور برخی اعضای مجلس نماینده‌گان، هیچ مرجعی با‌اعتبارتر از اجماع ملی نمی‌تواند گروه‌های «مخالف مسلح» را به تفاهم و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ترغیب کند.

از این رو این نماینده‌گان از حکومت خواستند که برای آغاز این گفت‌وگوها و هم‌چنان ترغیب گروه‌های «مخالف مسلح» به گفت‌وگوهای صلح، اجماع ملی را ایجاد کند.

محمدرحیم علی‌یار،‌ عضو مجلس نماینده‌گان و عضو گروپ پارلمانی هم‌صدا، که یکی از خواستاران شکل‌گیری اجماع ملی برای صلح بود، در نشست عمومی مجلس نماینده‌گان روز دوشنبه، چهارم قوس، گفت که پروسه صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی یک اولویت است و دولت باید برای آغاز این مذاکرات تلاش کند. او از حکومت خواست که برای آغاز مذاکرات صلح با گروه طالبان، اجماع ملی را شکل دهد. به گفته او، مذاکره مستقیم میان نماینده‌گان حکومت و گروه طالبان می‌تواند دیدگاه‌ها، اهداف و خواست‌های دو طرف را روشن و مکانیزم رسیدن به صلح را آشکار کند.

هم‌چنان این عضو مجلس نماینده‌گان تصریح کرد که اجماع ملی با یک‌پارچه‌گی جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های با‌نفوذ و هم‌چنان هم‌بسته‌گی و اعتمادسازی درون‌ساختاری معنا پیدا می‌کند.

 

دست‌آوردها حفظ شود

در همین حال، حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، در نشستی گفت که در گفت‌وگوهای صلح، تمامی‌ دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته باید حفظ شود. او تصریح کرد که مردم افغانستان خواستار صلح‌اند، اما نباید در مذاکرات صلح دست‌آورد‌های دو دهه‌ی اخیر نادیده گرفته شود. منظور کرزی از دست‌آوردهای این دو دهه، نظام جمهوریتی است که به گفته‌ی او، «بر دو اصلِ احکام دین مبین اسلام و آزادی بیان استوار است.»

حامد کرزی اما گفت که آزادی بیان در سه سال اخیر به تدریج تهدید و زیرپا می‌شود. او از ادامه این وضعیت انتقاد کرد و گفت که یکی از اهداف قانون اساسی کشور، آزادی بیان و آزادی اجتماع است، ولی در چند سال اخیر این حق در معرض خطر قرار گرفته و زیرپا می‌شود. آقای کرزی خاطر‌نشان ساخت کشورهای جهان نیز بر اساس همین اساسات که در قانون اساسی افغانستان ذکر شده است، افغانستان را به رسمیت شناخته‌اند.

آقای کرزی گرچند روشن نساخت که آزادی بیان از طرف چه کسی یا نهادی تهدید و زیرپا می‌شود، اما گفت، از زمانی‌ که روند گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان آغاز شده است، تهدیدات علیه کسانی ‌که از این روند و صلح افغانستان حمایت کرده‌اند، بیش‌تر شده است. به گفته او اشخاصی که در رسانه‌ها در مورد صلح ابراز نظر کرده‌اند، با تماس‌های تلفنی تهدید شده‌اند.

رییس جمهور پیشین در رابطه به کشته شدن وحید مژده گفت که با عقاید و طرز فکر او موافق نبوده و در زمان حکومت وی نیز آقای مژده انتقادهایی داشته است، ولی در آن زمان به حق آزادی فکر و بیان وی احترام شده است.

وحید مژده، کارشناس مسایل سیاسی و نویسنده‌ هوادار طالبان، شب‌ چهارشنبه، ۲۹ عقرب، در مربوطات حوزه هفتم پولیس شهر کابل از سوی افراد ناشناس کشته شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن