خالده پوپلزی: حامیان کرام‌الدین کریم پول جمع کنند و جریمه‌اش را بپردازند!

تصمیم فدراسیون بین‌المللی فوتبال و اداره لوی‌سارنوالی افغانستان درباره‌ی پرونده کرام‌الدین کریم رییس پیشین فدراسیون فوتبال کشور، با استقبال ملی و بین‌المللی همراه شد. در این میان، خالده پوپلزی، یکی از بازیکنان پیشین تیم ملی فوتبال بانوان کشور، گفته است که وقتی وی از آزارهای جنسی بانوان تیم ملی فوتبال توسط کرام‌الدین کریم سخن می‌گفت، حامیان رییس وقت فدراسیون ملی فوتبال می‌گفتند  که وی با گفتن این سخنان، در صدد مشهور شدن است.

خالده پوپل‌زی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال به روزنامه گاردین گفته بود که اعضای مرد این فدراسیون بازیکنان زن تیم ملی فوتبال را مورد آزار جنسی قرار می‌‌دهند. اکنون او در واکنش به تصمیم فدراسیون بین‌المللی فوتبال در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «زمانی که صدای خودمان را بلند کردیم، همه‌گی می‌گفتند به خاطر شهرت، مقام و پول این کار را می‌کنیم. اکنون فیفا از بسته‌گان من نیست که کرام‌الدین کریم را بری همیشه از صحنه فوتبال برکنار کند و او را جریمه نقدی کند.» او در ادامه نوشته است، «اشخاصی که از آقای کریم طرف‌داری می‌کردند باید دست‌به‌دست هم بدهند و جریمه آقای کریم را بپردازند.»

فدراسیون بین‌المللی فوتبال یا فیفا، روز شنبه، ۱۸ جوزا در حکمی، کرام‌الدین کریم رییس پیشین فدراسیون ملی فوتبال افغانستان را به جرم آزار جنسی زنان فوتبالیست افغان برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم کرد.

کمیته‌ی اخلاقی این فدراسیون، کرام‌الدین کریم را در پیوند به اتهام آزار جنسی زنان فوتبالیست مقصر شناخت. فدراسیون بین‌المللی فوتبال در این حکم یادآور شد که آقای کریم در جریان کارش در فدراسیون فوتبال افغانستان از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ برخی از زنان عضو تیم ملی فوتبال را مورد آزار جنسی قرار داده است. با این وجود، این فدراسیون، آقای کریم را بر علاوه ممنوعیت دایمی از فعالیت در فوتبال، یک میلیون فرانک سوئیس معادل ۸۰ میلیون افغانی نیز جریمه کرد.

از سوی دیگر لوی‌سارنوالی کشور نیز از تکمیل شدن تحقیقات در مورد پرونده رییس پیشین فدراسیون فوتبال کشور خبر می‌دهد. سخنگوی لوی‌سارنوالی روز یک‌شنبه، نوزدهم جوزا در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که «قرار بازداشت» کرام‌الدین کریم در اواخر ماه ثور صادر شده بود و این اداره از ارگان‌های امنیتی خواسته بود که آقای کریم را بازداشت کنند. او افزود که این تصمیم به دلیل حاضر نشدن کرام‌الدین کریم به لوی‌سارنوالی گرفته شده است. آن‌چنان که جمشید رسولی می‌گوید با گذشت نزدیک به یک ماه از صدور حکم بازداشت، تاکنون کرام‌الدین کریم بازداشت نشده است.

هم‌چنان، جمشید رسولی سخنگوی لوی‌سارنوالی علاوه کرد که نتیجه تحقیقات هیأت که به اروپا سفر کرده بود، تکمیل شده است. او افزود که این هیأت به منظور تحقیق هرچه بیش‌تر این پرونده، با قربانیان و متضرران این قضیه صحبت کرده‌اند و این پرونده تا حدودی نهایی شده است.

لوی‌سارنوالی کشور چندی پیش هیأتی را به منظور بررسی اتهام‌های مطرح شده در مورد آزار جنسی دختران فوتبالیست به اروپا فرستاده بود. این هیأت برای نخستین‌بار، به کشورهای اروپایی برای انجام تحقیق رفته بود، تا قضیه را به صورت دقیق، همه‌جانبه و عادلانه بررسی کند.

این تصمیم فدراسیون بین‌المللی فوتبال و لوی‌سارنوالی با استقبال گسترده نهاد‌های ملی و بین‌المللی روبه‌رو شده است. آنان از نهادهای عدلی و قضایی کشور خواسته‌اند که تحقیقات‌شان در این زمینه را تکمیل و مورد بررسی قرار دهند.

سفارت امریکا در کابل روز یک‌شنبه، نزدهم جوزا، از صدور فیصله کمیته اخلاقی فدراسیون بین‌المللی فوتبال استقبال کرد. جان بس، سفیر امریکا در توییتی ضمن استقبال از این تصمیم فدراسیون بین‌المللی فوتبال و لوی‌سارنوالی، از حکومت افغانستان خواسته است که تحقیقات خود را درباره آزار جنسی زنان فوتبالیست تکمیل کند و از تأمین عدالت در این باره اطمینان دهد.

سفیر امریکا در کابل هم‌چنان تأکید کرده است که زنان افغان باید مورد حمایت قرار گیرند. برای زنان افغان باید یک محیط مصون و عاری از آزار  جنسی فراهم شود تا به این ترتیب زنان در ادارات دولتی، مکاتب، کارهای خصوصی و یا میدان‌های فوتبال از هر نوع آزار و اذیت مصون بمانند.

از سوی دیگر، شماری از فعالان حقوق بشر و حقوق زن نیز از این حکم استقبال کردند. آنان از نهادها عدلی و قضایای خواسته‌اند تا سندها و شواهد مبنی بر آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست را به گونه‌ی جدی و همه جانبه بررسی کند.

حمیده وردک: زنان می‌توانند بزرگ‌ترین درس تاریخ باشند

حمیده وردک، فعال حقوق زن با استقبال از حکم گرفتاری رییس پیشین فدراسیون فوتبال کشور می‌گوید که این قضیه می‌تواند زمینه‌ی تغییر را برای مبارزه‌ی زنان ایجاد کند. خانم وردک در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که اثبات قضیه‌ی آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست، بیان‌گر آن است که زنان می‌توانند بزرگ‌ترین درس تاریخ باشند.

از سویی هم، خانم وردک موجودیت فساد در فدراسیون فوتبال را نگران‌کننده خواند. او افزود که موجودیت فساد در این نهاد سبب شده است تا بانوان دیگر به این نهادها اعتماد نکنند و کمتر در بخش ورزش سهم بگیرند. او اخطار می‌دهد، در صورتی که این قضیه به صورت جدی و عادلانه بررسی نشود، اعتماد زنان نسبت به نهادهای عدلی و قضایی کم‌تر می‌شود. این امر سبب خواهد شد تا زنان کم‌تر در کارهای اداری سهم بگیرند.

لطیفه سلطانی، سخنگوی حقوق بشر افغانستان نیز در صحبت با روزنامه ۸صبح، قضیه زنان فوتبالیست را از جمله قضایای حاد خشونت بر زنان عنوان کرد. او افزود که قضیه آزار جنسی زنان فوتبالیست، تاثیرات منفی را روی حضور زنان در ادارات دولتی گذاشته است. او علاوه کرد که این قضیه، به مصونیت اخلاقی زنان صدمه رسانده و اعتماد شهروندان، نسبت به این نهادها را از بین برده است.

سخنگوی کمیسیون حقوق بشر، هم‌چنان جسارت بانوان در امر افشاسازی پرونده آزار جنسی را تحسین‌برانگیز خواند. خانم سلطانی گفت: «با وجودی که جامعه افغانستان یک جامعه‌ی سنتی است،‌ اما این بانوان با تابوشکنی توانسته‌اند که جلو این قسم قضایا ایستاده‌گی کنند.»

پرونده سوء ‌استفاده و آزار و اذیت جنسی زنان فوتبالیست کشور پس از آن در لوی‌سارنوالی تشکیل شد که روزنامه گاردین به نقل از یکی از اعضای تیم پیشین ملی فوتبال گزارش داده بود که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال، بانوان فوتبالیست تیم را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند. نشر گزارش بدرفتاری جنسی با بانوان تیم ملی فوتبال، واکنش‌ها و انتقادات زیادی را به همراه داشت. این مسأله سبب شد که نهاد‌های عدلی و قضایی کشور وظایف کرام‌الدین کریم، رییس و چهار نفر از اعضای فدراسیون ملی فوتبال را به حالت تعلیق در آورند.

هم‌زمان با آن فیفا نیز رییس فدراسیون ملی فوتبال افغانستان را تا دست‌کم سه ماه از فعالیت‌های فوتبالی محروم کرد و پس از تکمیل شدن این دوره، محرومیت کرام‌الدین کریم این بار دایمی و مادام‌العمر شد.

دکمه بازگشت به بالا