ادعای اخاذی در مسیر قندهار – هرات؛ در ولسوالی دل‌آرام نیمروز «گمرک سیار» ایجاد شده است

فهیم امین

اعضای مجلس نماینده‌گان با انتقاد از فعالیت یک ایست بازرسی در ولایت نیمروز می‌گویند، وزارت مالیه به گونه غیرقانونی یک گمرک سیار را در ولسوالی دل‌آرام ولایت نیمروز ایجاد کرده است. به سخن آنان، مسوولان در این ایست بازرسی مصروف اخاذی‌های غیر قانونی هستند و روشن نیست عواید آن به کدام حساب واریز می‌شود.

عبدالستار حسینی، نماینده مردم ولایت فراه در مجلس نماینده‌گان روز شنبه، بیست‌ویکم جدی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، این گمرک سیار از سوی فردی به نام «نظیر» در بازار ولسوالی دل‌آرام ولایت نیمروز ایجاد شده است. آقای حسینی افزود، مسوولان این گمرک سیار موترهای باربری را متوقف و از آنان خلاف قانون اخاذی می‌کنند. آقای حسینی هم‌چنان گفت، حتا کالای بازرگانی که یک بار محصول گمرکی را پرداخته باشند، نیز در این گمرک سیار متوقف و مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

هم‌چنان فریده حمیدی،‌ نماینده مردم نیمروز در مجلس گفت، راننده‌گان موترهای باربری همواره از اخاذی‌های غیر قانونی در مسیر شاهراه قندهار – هرات شکایت دارند. خانم حمیدی می‌گوید، زورگویان محلی در تبانی با وزارت مالیه و نیروهای امنیتی در بازار ولسوالی دل‌آرام ولایت نیمروز یک ایست بازرسی را ایجاد کرده‌اند و از هر موتر باربری به گونه‌ی غیر قانونی اخاذی می‌کنند. به سخن او، امنیت این ایست‌های بازرسی از سوی پولیس و نیروهای ارتش تامین می‌شود. خانم حمیدی خاطرنشان ساخت با وجود این که بارها مقام‌های مسوول ولایت نیمروز را در جریان گذاشته است، اما هیچ اقدامی برای برچیدن این ایست غیر قانونی صورت نگرفته است.

مسوولان وزارت مالیه اما ایجاد و فعالیت این ایست بازرسی را در مطابقت با قانون عنوان می‌کنند و می‌گویند، این ایست بازرسی به منظور جلوگیری از قاچاق کالای بازرگانی و تفاوت در نوعیت و مقدار محصول گمرکی ایجاد شده است. شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید، دو سرکه ولسوالی دل‌آرام ولایت نیمروز از نگاه بازرگانی یک ساحه به شدت آسیب‌پذیر است و امکان تردد کالای قاچاقی و بدون محصول گمرکی در این ساحه بیش‌تر است. به گفته او، از همین رو، یک ایست بازرسی در این ولسوالی ایجاد شده است تا کالای بازرگانی که بین ولایت‌های فراه، نیمروز، هرات و قندهار منتقل می‌شود، بررسی شود. آقای مسجدی گفت، در صورتی که مسوولان این ایست بازرسی انتقال کالای قاچاقی و یا کالای بدون پرداخت محصول گمرکی را مشاهده کنند، برای مالک آن رسید قانونی می‌دهند تا مالیه آن را بپردازد و سپس اجازه عبور از این مسیر برایش داده می‌شود.

شمروزخان مسجدی هم‌چنان خاطرنشان ساخت که در مواردی، بازرگانان کالای گران‌بها را به نام کالای کم‌بها از گمرک عبور می‌دهند و در بندرهای گمرکی محصول کمتری می‌پردازند. به سخن او، برای جلوگیری از این تفاوت کالا نیاز است این ایست بازرسی کالای وارداتی را بار دیگر بررسی و تفاوت مقدار پول گمرکی آن را نظارت کند.

این در حالی است که دل‌آرام یکی از ولسوالی‌های نیمروز است که حدود ۲۱۴ کیلومتر از شهر زرنج، مرکز این ولایت فاصله دارد. محصولات گمرکی که بین ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز و قندهار منتقل می‌شود، از دو سرکه این ولسوالی عبور می‌کند. هم‌چنان پس از گشایش بندر چابهار، انتقال کالای بازرگانی از این مسیر بیش‌تر شده است. نماینده‌گان مردم فراه و نیمروز می‌گویند، کالای بازرگانی که محصول گمرکی را پرداخته‌اند نیز در این مسیر از سوی ایست‌های بازرسی بار دیگر بررسی می‌شوند و وادار به پرداخت پول بیش‌تر می‌شوند. وزارت مالیه اما این ادعا را رد کرده است.

از این پیش نیز ادعاها مطرح بود که گروه طالبان به دلیل درآمدزا بودن این مسیر، گمرکی را در مربوطات ولسوالی دل‌آرام ایجاد کرده است و از موترهای باربری اخاذی می‌کند. مسوولان وزارت دفاع ملی اما این ادعاها را بی‌اساس خوانده و گفته‌اند که مسوولیت تامین امنیت شاهراه هرات – قندهار برعهده نیروهای ارتش است و طالبان نمی‌توانند این مسیر را ناامن بسازند.

از سویی هم، شکایت‌ها از وجود اخاذی‌های غیرقانونی در مسیر شاهراه‌های دیگر کشور نیز بارها از سوی راننده‌گان موترهای باربری مطرح شده است. راننده‌گان موترهای باربری از این پیش گفته‌اند که نیروهای امنیتی به ویژه پولیس از آنان اخاذی می‌کنند. در تازه‌ترین مورد، بیش از هزار راننده موترهای باربری در منطقه میرداوود ولایت هرات، دست به اعتصاب زدند. آنان گفته‌اند که پولیس در مسیر شاهراه هرات – کابل از آنان خلاف قانون اخاذی می‌کند. این راننده‌گان ادعا کردند که در شاهراه هرات – کابل تا ۵۰ هزار افغانی پول به نیروهای امنیتی و گمرک‌های غیر قانونی پرداخت می‌کنند تا اجازه عبور برای‌شان داده شود.

مسوولان وزارت امور داخله اما اطمینان داده‌اند که اخاذی‌های غیرقانونی از سوی نیروهای امنیتی در بزرگ راه‌ها متوقف خواهد شد. خوشحال سعادات، معین ارشد وزارت امور داخله به تازه‌گی گفته است که اخاذی‌های غیر قانونی را در شاهراه هرات – کابل به گونه کامل برخواهد چید.

دکمه بازگشت به بالا