قندهار؛ در ۱۰ ماه گذشته ۱۴۱ نفر کشته و ۷۴۸ نفر زخمی شده‌اند

۸صبح، کابل: آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌‌دهد که در جریان ۱۰ ده ماه گذشته دست‌کم ۱۴۱ غیرنظامی در ۲۲۹ رویداد امنیتی در ولایت جنوبی قندهار کشته شده‌اند. سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه در این مدت در پی وقوع ۲۲۹ رویداد جنگی ۷۴۸ زخمی را به ثبت رسانده است.

از میان ۲۲۹ رویداد امنیتی‌ای که در ولایت قندهار در ۱۰ ماه گذشته از غیرنظامیان قربانی گرفته است، نوعیت ۲۲۴ مورد آن انفجار، یک حمله انتحاری و چهار مورد آن درگیری میان نیروهای دولتی و گروه طالبان بوده است.

معلومات سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه هم‌چنان نشان می‌دهد که شهر قندهار در ۱۰ ماه گذشته از (اول جنوری تا نهم نوامبر) شاهد ۲۱۸ رویداد امنیتی بوده است. متباقی رویدادهای امنیتی که در قندهار به غیرنظامیان تلفات وارد کرده است، مربوط به ولسوالی‌های این ولایت می‌شود. از جمله چهار رویداد در ولسوالی اسپین‌بولدک، سه رویداد در شاه‌ولی‌کوت، دو رویداد در ارغنداب، یک رویداد در خاکریز و یک رویداد در میوند در سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه ثبت شده است.

طبق اطلاعات سیستم مدیریت حوادث وزارت صحت عامه، در میان قربانیان رویدادهای امنیتی قندهار ۸۲ زن و ۸۰۷ مرد شامل هستند. به همین ترتیب در جریان ۱۰ ماه گذشته ۱۲۹ مرد و ۱۲ زن کشته شده‌اند. هم‌چنان ۶۷۸ مرد و ۷۰ زن دیگر در همین مدت زخم برداشته‌اند.

آمار وزارت صحت هم‌چنان نشان می‌دهد که شمار قربانیان رویدادهای امنیتی در ولایت قندهار نسبت به سال گذشته در دوره زمانی مشابه افزایش یافته است. طبق این ارقام، در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی، در ۴۰ رویداد امنیتی ۲۴ نفر کشته و ۱۲۶ نفر دیگر زخمی شده بودند. این رقم در ۱۰ ماه سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۴۱ کشته و ۷۴۸ نفر زخمی رسیده‌ است.

قندهار در جنوب از ولایت‌های ناامن به شمار می‌رود. مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که وضعیت امنیتی قندهار رو به بهبودی نهاده‌اند.

بهیر احمدی، سخنگوی والی قندهار در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که از هشت ماه به این سو شورای نظامی قندهار و فرماندهان مأموریت حمایت قاطع نشست‌های هفته‌وار برگزار می‌کنند و هم‌آهنگی لازم میان همه بخش‌ها در امر تأمین امنیت قندهار به وجود آمده است.

سخنگوی والی قندهار هم‌چنان گفت که طبق گزارشی که مسوولان مأموریت حمایت قاطع ارائه کرده‌اند، وضعیت امنیتی این ولایت نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد بهبود یافته است.

این در حالی است که یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که در شش ماه اول سال ۱۳۹۸ یک ‌هزار و ۶۱۱ غیرنظامی ‌در جریان خشونت‌ها در کشور جان باخته‌اند. در این مدت دو هزار و ۹۹۲ غیرنظامی ‌دیگر زخمی  شده‌اند. بنا بر گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، دو هزار و ۲۳ غیرنظامی ‌تنها در پی انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای «کشته و زخمی» شده‌اند.

هم‌چنان در آخرین گزارش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) آمده است که از شروع ماه جنوری تا پایان ماه سپتامبر میلادی (مدت نُه ماه) دو هزار و ۵۶۳ غیرنظامی‌ کشته شده‌اند. در همین مدت پنج هزار و ۶۷۶ غیرنظامی‌ دیگر زخم برداشته‌اند. یوناما، عناصر ضد دولت شامل طالبان و داعش را مسوول ۶۲ درصد تلفات غیرنظامیان در این مدت معرفی کرده است. البته ۴۲ درصد این تلفات برخاسته از مواد تعبیه شده انفجاری و حملات انتحاری عنوان شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن