کابلوف: تا یک روز دیگر با نماینده‌گان امریکا، چین و پاکستان پیرامون صلح افغانستان در دوحه گفت‌وگو می‌کنیم

۸صبح، کابل: ضمیر کابلوف، نماینده ویژه‌ رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان، می‌گوید که به زودی نماینده‌گان روسیه، امریکا، چین و پاکستان در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

آقای کابلوف در یک گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است که این نشست چند روز بعد در دوحه، پایتخت قطر، صورت می‌گیرد تا یک راه‌‌حل برای صلح افغانستان جست‌وجو کنند و طرف‌ها را برای آغاز مذاکرت سوق دهند.

او تأکید کرده است که هیچ راه دیگری جز آغاز مذاکرات وجود ندارد. او فزوده است که در این مذاکرات باید تمامی طرف‌ها بر اساس منافع ملی کشور و مردم افغانستان هدایت شوند.

کابلوف گفته است که اگر این موضوع در مذاکرات آینده بین‌الافغانی رعایت شود، چانس دست‌یافتن به یک توافق وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان، از آغاز جنگ تابستانی ابراز نگرانی کرده است. او در این گفت‌وگو هشدار داده است که آغاز حملات دوباره طالبان، چشم‌انداز آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را مبهم می‌سازد.

هم‌چنان او گفته است که در نشست دوحه با کشورهای تاثیرگذار که شامل ترویکای توسعه‌یافته هستند، گزینه‌های احتمالی راه‌حل را به بحث می‌گیرند. او اما تاکید کرده است که در این نشست کدام تصمیمی گرفته نمی‌شود.

کابلوف گفته است: «تصامیم را تنها طرف‌های افغانی، از جمله طالبان می‌گیرند. ما کوشش می‌کنیم که در صورت امکان چیزی شبیه فرمول بسازیم و آن را به طرف‌های افغانی برای بررسی پیشنهاد کنیم. اگر این فرمول مناسب نبود، این حق مسلم آن‌ها است. اما آن‌ها باید بدانند که ما کشورهای تاثیرگذار در حل‌وفصل موضوع افغانستان هستیم که طرفدار ختم جنگ داخلی در افغانستان می‌باشیم.»

او بیان کرده است که هدف این کشورها در امر ختم جنگ در افغانستان تزلزل‌ناپذیر است.  نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان تاکید کرده است که افغانستان مستقل، مسالمت‌آمیز،گ و بی‌طرف برای این کشور بسیار مهم است. او افزوده که  افغانستان باید روابط خوب با تمام همسایه‌هایش داشته باشد.

این نشست در حالی برگزاری می‌شود که قرار بود نشست سرنوشت‌ساز استانبول در چهارم ثور برگزار شود. با این حال پس از آن‌که گروه طالبان برای شرکت در این نشست آماده‌گی نشان ندادند، کشور میزبان تصمیم گرفت که نشست استانبول را تا پس از عید سعید فطر به‌تاخیر بیندازد.

گفتنی است که هنوز برگزاری این نشست در هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ زیرا برخی از منابع می‌گویند که این نشست برگزار نخواهد شد و شماری دیگر نیز معتقدند که حتا در صورت برگزار شدن، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا