بی‌پروایی کابلیان به کرونا؛ اگر رفتارشان را تغییر ندهند، فاجعه‌ی انسانی رخ می‌دهد

عبدالاحمد حسینی

با آن‌که دولت از خطرات ویروس کرونا به مردم آگاهی‌دهی کرده است، اما مردم نسبت به این ویروس بی‌پروا استند و بدون در نظر داشتن توصیه‌های صحی در سطح شهر به رفت‌وآمد می‌پردازند. مقام‌های صحی از ادامه چنین وضعیت ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گوید، با وجودی‌ که مردم از خطرات ویروس کرونا آگاهی‌ دارند و دولت نیز به اندازه کافی اطلاع‌رسانی کرده، هنوز پایتخت‌نشینان نسبت به این ویروس بی‌اعتنا استند و آن را جدی نمی‌گیرند. مقام‌های وزارت صحت عامه و ولایت کابل از ادامه روند گردش در شهر و بازارها به کابلیان هشدار می‌دهند و می‌گویند که اگر مردم نکات صحی را رعایت نکنند، ممکن است فاجعه‌ی انسانی رخ بدهد.

چندی پیش یک منبع که نخواست نامش فاش شود، به ۸صبح گفت که شماری از مقام‌های بلندپایه حکومتی از نحوه آگاهی‌دهی و اطلاع‌دهی ویروس کرونا شکایت داشتند. این منبع افزود، از آن روزی‌که مسوولیت اطلاع‌دهی به وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شده، مردم نسبت به ویروس کرونا بی‌پروا شده‌اند.

اما اکنون مقام‌های صحی می‌گویند که بی‌پروایی و بی‌اعتنایی مردم به ویروس کرونا از ناآگاهی نیست و نهادهای مسوول به گونه درست اطلاع‌رسانی کرده‌اند. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ با داشتن ریاست‌ها در سطح ولایات، به خوبی توانسته است که در امر اطلاع‌رسانی کار کند و به مردم از خطرات ویروس کووید-۱۹ آگاهی بدهد. او بی‌باوری مردم نسبت به ویروس کرونا را ناشی از ناآگاهی‌ آنان نمی‌داند. مایار بیان داشت که در حال حاضر تمامی شهروندان در مورد ویروس کرونا معلومات کافی دارند. او گفت که مردم سهم‌شان را در جلوگیری از ویروس کرونا ادا نمی‌کنند و از همین خاطر، به این رفتار مردم انتقاد کرد. سخنگوی وزارت صحت عامه افزود: «مردم با وجودی که می‌فهمند ویروس کرونا خطرناک و کشنده است، اما با آن‌هم رفتارشان را تغییر نمی‌دهند و بدون در نظر داشتن مسایل صحی، رفت‌وآمد می‌کنند.»

صابر مومند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که رییس جمهور در حدود سه هفته قبل، مسوولیت اطلاع‌دهی و آگاهی‌دهی را به دوش وزارت اطلاعات و فرهنگ گذاشته و به این وزارت وظیفه سپرده تا کارهای تخنیکی اطلاع‌رسانی را با وزارت صحت عامه یک‌جا انجام بدهد. او تصریح کرد که این وزارت در تمامی ولایات هم‌گام با نهادهای جامعه‌ی مدنی برنامه‌های آگاهی‌دهی عامه را در سطح ولایت‌ها پیش برده و «کارهای خوبی» در این زمینه انجام داده است. مومند شکایت‌هایی که در زمینه اطلاع‌رسانی بود را بی‌مورد دانست و گفت که دستگاه اطلاع‌رسانی این وزارت متوقف نبود و همین اکنون روی ساخت پیام‌های رسانه‌ای کار می‌کند تا مردم را از خطرات ویروس و نحوه‌ی برخوردشان با این ویروس آماده کند. با این حال او افزود که اکنون به نحو احسن آگاهی‌دهی شده و مردم می‌دانند که چگونه در برخوردهای اجتماعی‌شان بهداشت را رعایت کنند تا به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

از سوی دیگر مقام ولایت کابل از شکسته شدن خودسر قیود گردش در شهر کابل توسط باشنده‌گان، ابراز نگرانی می‌کند. این اداره می‌گوید در صورتی‌که شهروندان قرنطین را نقص کنند، گراف مبتلایان به ویروس کرونا صعود خواهد کرد و یک فاجعه رخ خواهد داد. ناصر مهری، سخنگوی والی ولایت کابل بیان داشت که باشنده‌گان کابل به گونه خودسر «قرنطین» را شکستانده‌اند و بدون در نظر داشتن توصیه‌های صحی در سطح شهر رفت‌وآمد می‌کنند. سخنگوی والی ولایت کابل تصریح کرد که این اداره صرف به شماری از اصناف اجازه باز کردن دکان‌های‌شان را داده بود و اصناف نیز تعهد کرده بودند که در خرید و فروش‌شان فاصله‌گیری معیاری و نکات صحی را مراعات می‌کنند. او گفت که اکنون اما دیده می‌شود که بر علاوه اصناف، اکثر باشنده‌گان کابل قیود گردش را خودشان برداشته‌اند و به شهر برآمده‌اند.

وی از ادامه‌ی این روند هشدار داد و گفت که اگر مردم به همین شکل «قرنطین» را نقض کنند و در سطح شهر برآیند، شمار مبتلایان به ویروس کرونا افزایش می‌یابد و شهر کابل شاهد وقوع فاجعه‌ی انسانی خواهد بود. مهری از جانب دیگر تصریح کرد، با توجه به این‌‎که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهر کابل افزایش یافته، این اداره ممکن است از قوه قهریه برای تطبیق قیود گردش استفاده کند. او گفت: «در صورتی که ما مجبور شویم، ممکن است که از قوه‌ی قهریه نیز استفاده کنیم.»

آماری که از سوی وزارت صحت عامه به نشر رسیده در یک شبانه روز گذشته ۶۰ تن در کابل به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. با ثبت این تعداد، شمار مبتلایان به این ویروس در کابل، به یک‌هزار و ۹۰۴ تن رسیده که از این میان تاکنون ۲۶۱ تن بهبود یافته و ۲۵ تن دیگر جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در پنجم حوت سال گذشته در ولایت هرات ثبت شد. فرد مبتلا، مرد ۳۵ ساله‌ای بود که از شهر قم ایران بازگشته بود. پس از آن ویروس وارد گردش اجتماعی شد و اکنون در تمامی ولایات گسترش یافته است. بر بنیاد آمار ثبت شده توسط وزارت صحت عامه، ویروس کرونا تا کنون شش‌هزار و ۶۶۴ تن را در افغانستان مصاب کرده است که از این میان ۷۸۴ تن بهبود یافته‌اند، اما ۱۶۹ تن دیگر جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن