استقبال کابل از اعلامیه نشست رم؛ روی اصول اساسی دولت آینده توافق شود

حسین حیدری

نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا پس از برگزاری نشست رم، با نشر اعلامیه‌ای، از دولت افغانستان و گروه طالبان خواسته‌اند که روی اصول اساسی برای دولت آینده افغانستان توافق کنند.

در این اعلامیه هم‌چنان آمده است که دولت و طالبان باید در مورد آتش‌بس دایمی و جامع و جزییات توافق‌نامه‌های حکومت انتقالی تا رسیدن به توافق سیاسی نهایی به تفاهم برسند. نماینده‌گان این کشورها تأکید کرده‌اند که تنظیم حکومت انتقالی باید شامل احترام به حقوق همه افغان‌ها مطابق با تعهدات بین‌المللی افغانستان و نیز تعهدات ضد تروریستی این کشور باشد.

نشست رم در رابطه به افغانستان روز پنج‌شنبه، ۳۱ سرطان، در شهر رم ایتالیا برگزار شد.

وزارت خارجه کشور از اعلامیه این نشست استقبال کرده است. در خبرنامه وزارت خارجه که روز شنبه، دوم اسد نشر شد، آمده است: «از اعلامیه نماینده‌گان خاص سازمان ناتو، اتحادیه اروپا، امریکا، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، ناروی و انگلستان که به تاریخ اول اسد در شهر روم ایتالیا به هدف توقف خشونت‌ها از جانب طالبان، استقرار آتش‌بس فوری و دریافت راه حل سیاسی در افغانستان صادر گردید، استقبال می‌کند.» در این اعلامیه، نماینده‌گان خاص کشورها و سازمان‌ها، بر تعهد‌شان برای تداوم حمایت‌ها از افغانستان جهت رسیدن به راه حل سیاسی، با درنظرداشت پنج اصل عمده تأکید کردند. این اصول دربرگیرنده دولت‌داری همه‌شمول، حق مردم برای انتخاب زعامت سیاسی، حفظ حقوق‌ بشر به شمول حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها، تعهد دوام‌دار برای مبارزه با تروریسم به منظور حصول اطمینان از مبدل نشدن افغانستان به پناهگاه‌های امن تروریستان و احترام به قوانین بشردوستانه بین‌الملل، می‌باشد.

وزارت خارجه پنج اصل اعلامیه نشست رم را بیانگر خواست و اراده واقعی مردم و دولت افغانستان در راستای تامین صلح و ثبات پایدار در کشور دانسته و از آن حمایت کرده است.

حکومت فراگیر، حق انتخاب رهبران سیاسی، حمایت از حقوق بشر، حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها، تعهدات در زمینه مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای تروریستان‌ و هم‌چنان پای‌بندی به قوانین بین‌المللی از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی از جمله عناصری است که این کشورها بر لزوم رعایت آن در توافق‌نامه نهایی صلح تاکید کرده‌اند. نماینده‌گان این کشورها‌ تصریح کرده‌اند که حمایت بین‌المللی از هر دولت آینده، حداقل تا حدی به پای‌بندی به این پنج عنصر بسته‌گی خواهد داشت.

حکومت‌داری خوب، تعهد به قانون و حقوق بشر از جمله حفظ دستاوردهای زنان و دختران، اقدام قاطع دولت برای مبارزه با فساد و انجام تعهدات جینوا نیز از شرایط کمک جامعه جهانی برای افغانستان خوانده شده است.

نشست جینوا با شرکت‌کننده‌گانی از ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین‌المللی برای جلب کمک‌های چهارساله به افغانستان حدود شش ماه پیش برگزار شد. کشورهای کمک‌کننده، با اعلام حدود ۱۳ میلیارد دالر کمک مشروط به افغانستان، خواستار آتش‌بس فوری و سراسری، حمایت از روند صلح، حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر و حضور و نقش پر‌معنای زنان در روند صلح شدند.

نماینده‌گان امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا، تأکید کرده‌اند که مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد و آن‌ها از دولتی که از طریق نیروی نظامی تحمیل شود، حمایت نمی‌کنند.

در بخشی از اعلامیه نماینده‌گان امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا آمده است، مذاکراتی در سطح بلند که بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در هفدهم و هژدهم جولای برگزار شد، در آینده باید روی موضوعات اصلی متمرکز باشد. نماینده‌گان کشورهای مزبور با نشر یک اعلامیه‌ مشترک از طالبان خواسته‌اند که حملات خود را به‌صورت فوری متوقف کنند. در این اعلامیه تاکید شده است که همه طرف‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند، از غیرنظامیان محافظت کنند و به تعهدات خود به قوانین‌ بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا به‌صورت مشخص از طالبان خواسته‌اند که حملات نظامی خود را متوقف کنند.

در اعلامیه از دولت و طالبان خواسته شده است که به‌طور معناداری در روند صلح شرکت کنند. نماینده‌گان کشورهای مزبور بر ضرورت فوری برقراری آتش‌بس تاکید کرده‌اند. پیش از این، گروه طالبان مشروط بر آزادی هفت هزار زندانی این گروه از سوی دولت، پیشنهاد سه ماه آتش‌بس را داده بود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، نیز از این اعلامیه استقبال کرده است. آقای عبدالله در توییتی گفته است: «ما به اصول اصلی و ارزش‌های برجسته متعهد هستیم و بار دیگر خواستار صلح عادلانه و پایدار از طریق یک توافق سیاسی و مذاکره هستیم.»

امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا گفته‌اند که مردم افغانستان از درگیری‌های طولانی رنج برده و نگران میزان بلند خشونت‌ها، حملات طالبان و موارد جدی نقض حقوق بشر در مناطقی که جنگ جریان دارد، هستند. جامعه جهانی بار دیگر حمایت خود را از روند فراگیر صلح که متعلق به افغان‌ها باشد و مشارکت کامل و معنادار زنان در آن تمثیل شود، اعلام کرده است. نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا حمایت خود از نهادهای افغانستان از جمله نیروهای امنیتی را اعلام کرده‌اند.

جامعه جهانی تاکید کرده که هر دو طرف باید با حسن‌ نیت مذاکره کنند تا به یک توافق سیاسی عادلانه و دایمی برسند و آن‌ها برای پیش‌رفت مذاکرات از هرگونه تسهیل‌کننده و میانجی‌ طرف سوم استقبال می‌کنند.

پیش از این هیات مذاکره‌کننده دولت، سازمان ملل را به‌عنوان میانجی مذاکرات به طالبان پیشنهاد کرده بود، اما طالبان آن را نپذیرفتند.

سفر هیات بلند‌پایه دولت تحت ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، به دوحه امیدواری‌هایی را خلق کرده بود؛ اما این سفر نتایج چشم‌گیری در پی نداشت. با این حال اشتراک‌کننده‌گان نشست رم ابزار امیدواری کرده‌اند که هیات‌های بلندپایه هر دو جانب، در آینده نیز با هم دیدار و روی موارد مهم اساسی بحث و گفت‌وگو کنند.

دکمه بازگشت به بالا